Titulinis
Žvilgsnis į Lietuvą

"Žvilgnis į Lietuvą": Trakų Pusiasalio pilies sugrįžimas į bendrą "Trakų pilies" idėjos karūną

"Vieno Lietuvos kultūros paveldo mylėtojo prisipažinimas asmeniniame internetiniame dienraštyje mane iš tiesų pažadino: „Turiu prisipažinti, kad šioje pilyje lankiausi pirmą kartą. Trakų salos pilį lankiau dešimtis kartų, o apie pusiasalio pilį sužinojau visai neseniai", - rašo Mindaugas Kazimieraitis Delfi.lt.
 
„Trakų pilis" yra greičiau Lietuvos didybę liudijanti idėja. Juk Trakų pilių yra visa virtinė, priklausanti sostinių ašies gynybinei sistemai. Štai šios gynybinės sistemos išsivystymas ir kviečia mus domėtis Lietuvos valstybės iškilimu ir vyravimu „nuo jūros ir jūros". Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino įkurtą sostinę Senuosiuose Trakuose sūnus Kęstutis perkėlė į ne tik išvaizdų, bet ir gynybiškai patogų pusiasalį prie Galvės ežero.
 
Taip atsirado Trakų pusiasalio pilis. Ir netrukus, dar pastarąją statant, tvirtinant ir plečiant, Kęstutis ėmėsi statyti ir Salos pilį. Taigi Pusiasalio pilis tarnavo jau kaip bendro Trakų miesto ir valstybės sostinės Vilniaus gynybinio komplekso vienas iš dėmenų.
 
Manoma, kad ši pilis buvo Kęstučio pastatyta iki 1377 m. XIV a. pabaigoje Pusiasalio pilis buvo baigta statyti ir įgijo dabartinius dydžius su žemutine ir aukštutine dalimis pačiame pusiasalio iškyšulyje. 1768 m. Pusiasalio pilis buvo atiduota vienuoliams dominikonams. Ir tik nuo 1990-ųjų, kai kagėbistus iš čia "išmėžė" Trakų istorijos muziejaus (Trakų istorijos muziejus (Trakai history museum) patriotai, prasidėjo Pusiasalio pilies dėmėns sugrąžinimas į „Trakų pilies" idėjos karūną.
 
Visas straipsnis:
 
http://www.delfi.lt/projektai/zvilgsnis-i-lietuva/nezinantys-turetu-rausti-is-gedos-trakai-svarbus-ne-vien-salos-pilimi-ir-kibinais.d?id=71429920
 
Trakų istorijos muziejaus nuotr.
 
***
"Žvilgnis į Lietuvą" - nauja ilgalaikė rubrika DELFI.lt tinklalapyje, kurioje kiekvieną savaitę rasite kultūros paveldo objektų vertės istorijas. Rubriką globoja Kultūros paveldo departamentas ir VĮ „Lietuvos paminklai".
 
Ar žinome, kodėl Lietuva mums yra brangi? Kiek daug per Nepriklausomybės periodą buvo įdėta pastangų, atstatant mūsų kultūros paveldą, ir kiek menkai sugebėjome įsisavinti to paveldo dvasinę vertę. Tėvynės pažinimo siekinys – tai savo tapatumo pažinimas ir aktualios piliečio savivertės tvirtinimas.
 
„Žvilgsnis į Lietuvą" projekto tikslas – padėti kiekvienam atrasti nelygstamą savos kultūros paveldo vertę, pažvelgti gilesniu žvilgsniu į unikalias Lietuvos vietas bei jų istoriją, tuo pat metu ─ ir į Lietuvos tapatybę.

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas