- Titulinis
- Sugrįžtantys dvarai
- Vidiškių dvaras
Sugrįžtantys dvarai (2). Vidiškių dvaras

Kultūros paveldo departamentas, atsiliepdamas į kultūros paveldo bičiulių poreikį įgyti žinių apie buvusių dvarų sodybų nūdieną, tęsia pasakojimą šia tema ir Jūsų dėmesiui siūlo KPD vyr. specialistės Indrės Baliulytės parengtą reportažą apie Ignalinos rajone privačiomis pastangomis prikeltą Vidiškių dvaro sodybą.
Vidiškių dvaras
Vidiškių dvaras yra už 5 kilometrų nuo Ignalinos, šalia Varnio ežero. Dvaras minimas XVIII a. antrosios pusės dokumentuose (1782, 1784 m.). Tuo metu priklausė ponui N. Ragožai. 1782 m. ponas, gavęs Vilniaus vyskupijos leidimą, savo dvare pastatė koplyčią. 1807 m. dvarą valdė grafas Liudvikas Pliateris, kuris tais pačiais metais pastatė naują koplyčią. Dvarą imta vadinti Pšijazn (lenk. „draugystė").
XIX a. antrajame ar trečiajame dešimtmetyje dvarą įsigijo Jonas Kaminskis, vėliau Vidiškes iš jo paveldėjo Ignotas Kaminskis. Dvaro klestėjimo laikotarpiu dvare buvo devyniolika ūkinių ir gyvenamų pastatų: vienaaukščiai mediniai klasicistinio stiliaus bruožų turintys dvaro rūmai, šeši dvaro darbininkų gyvenamieji namai, malūnas, pirtis, daržinė, penki tvartai, kluonas, kalvė, svirnas, ledainė.
1940 metais dvaras buvo nacionalizuotas, priklausė kolūkiui, o dalis buvusių dvaro žemių visai šalia sodybos atiteko sodininkų bendrijai.
Dabartinis dvaro savininkas, padedamas projektuotojų, tyrėjų ir restauratorių, atliko archeologinius, architektūrinius, polichrominius tyrimus. 2006 m. daug buvo atlikta nemažai išorės ir vidaus restauravimo darbų, bet įvyko nelaimė – beveik baigiantis darbams kilo gaisras, niekais pavertęs daugelio specialistų pastangas.
Darbus teko pradėti iš naujo. Nesudegusioje dvaro dalyje po keletu tinko sluoksnių specialistai aptiko freskų nuotrupų, o kasinėdami aplinką atrado apdegusių interjero ir fasado detalių. Restauratoriai atkūrė parketą, laiptus, krosnis, konservavo dvaro sienų puošybos fragmentus. Kultūros paveldo departamentas svarsto galimybę iš dalies kompensuoti privačiomis lėšomis atliktus konservavimo restauravimo darbus.
Šiuo metu dvaras privatus, o jo savininkas vėl priima svečius ir siekia, kad Vidiškių dvare vyktų aktyvus kultūrinis gyvenimas, kad architektūrinis kompleksas būtų atviras visuomenės lankymui.
2011 m. vasarą Vidiškių dvaro kieme vyko projekto „Vidiškių dvaras – Rytų Aukštaitijos perlas" baigiamasis renginys. Lankytojai buvo pakviesti dvaro aplinkoje pasižiūrėti Lietuvos nacionalinės filharmonijos koncertinę programą „Dedikacija karalienei Barborai Radvilaitei". Atlikėjai: ansamblis „Musica Humana", senosios muzikos ir šokių trupė „Festa Cortese", solistė Laura Zigmantaitė (sopranas), aktorius Vytautas Rumšas vyresnysis. Programoje skambėjo XVI- XVIII a. LDK ir Vakarų Europos dvarų vokalinė ir instrumentinė muzika, poezija, buvo atliekami dvarų šokiai. Projektą iš dalies finansavo Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos.
Daugiau informacijos apie Vidiškių dvarą: