Titulinis
Žvilgsnis į Lietuvą

Valstybė valstybėje: politikų ir kūrėjų pamėgtas Zyplių dvaras keri savo istorija

"Tūlas suvalkietis, didžiuodamasis savo kraštu, ne veltui pučia ūsą. Juk tautinis atgimimas, XX amžiuje išvirtęs į Lietuvos valstybės atstatymą, brendo būtent šiame krašte. Drįstu manyti, kad naujas mūsų valstybės stiprėjimo metas ir vėl bręsta Suvalkijos lygumose, - rašo Mindaugas Kazimieraitis Delfi.lt rubrikoje "Žvilgsnis į Lietuvą".

Tapytojui, skulptoriui ir visais kitais atžvilgiais kūrėjui Vidui Cikanai 1990 metais tapus Lukšių apylinkės viršaičiu, čia ėmė kurtis tikrai nepriklausomų žmonių oazė. Graži išorė šį kartą liudija ir gražų vidų. Lukšiai – viena įdomiausių laisvai kuriančių žmonių istorija Nepriklausomoje Lietuvoje.

Lukšiškiai turėjo užantyje, t.y. miestelio pariby, paskutinę laisvės galimybę – pačią miestelio susikūrimo priežastį – Zyplių dvarą. Šis ir tapo paskutine Kūrėjo dovanotos priebėga laisviems ir kuriantiems žmonėms. Lietuvos istorijos mastais matuojant, Zyplių dvaras yra „jaunas". Dvaro istorija nesiekia nė 200 metų. Pirmuoju Zyplių dvaro savininku tapo kunigaikštis Juozapas Poniatovskis .Dvaro žemes jis gavo už karinę tarnybą Napoleono Bonaparto armijoje.

Dvaro inžinerija buvo įspūdinga net ir vertinant iš mūsų laikų perspektyvos. Pagrindinis dvaro pajamų šaltinis buvo prekyba mediena. Grafas Tomas Potockis rūmus ir visą dvarvietę ėmėsi gražinti po 1897 m. Naujuosius Zyplius ištikusio gaisro. Iškilo raudonų plytų mūro pastatai, o neoklasicistiniai Zyplių dvaro rūmai virto neobarokiniais.

Šiais laikais čia vyksta dailininkų, skulptorių plenerai, Pažaislio muzikos festivalio koncertai, „Sidabrinės gervės" naktys, menininkų plenerai „Zyplių žiogai", kalvių, puodžių ir kitų amatininkų šventės, buriasi įvairūs mėgėjų klubai, rengiami tautodailininkų, neįgaliųjų plenerai, katalikiško jaunimo stovyklos. Atnaujintos dvaro arklidėse įsikūrė dailės galerija; buvusiose karvidėse įkurtos akmens dirbtuvės ir kalvė, antrame svirne veikia keramikos dirbtuvės.

Visas straipsnis :

http://www.delfi.lt/multimedija/zvilgsnis-i-lietuva/valstybe-valstybeje-politiku-ir-kureju-pamegtas-dvaras-keri-savo-istorija.d?id=71586544

***

"Žvilgnis į Lietuvą" - nauja ilgalaikė rubrika DELFI.lt tinklalapyje, kurioje kiekvieną savaitę rasite kultūros paveldo objektų vertės istorijas. Rubriką globoja Kultūros paveldo departamentas ir VĮ „Lietuvos paminklai".

Ar žinome, kodėl Lietuva mums yra brangi? Kiek daug per Nepriklausomybės periodą buvo įdėta pastangų, atstatant mūsų kultūros paveldą, ir kiek menkai sugebėjome įsisavinti to paveldo dvasinę vertę. Tėvynės pažinimo siekinys – tai savo tapatumo pažinimas ir aktualios piliečio savivertės tvirtinimas.

„Žvilgsnis į Lietuvą" projekto tikslas – padėti kiekvienam atrasti nelygstamą savos kultūros paveldo vertę, pažvelgti gilesniu žvilgsniu į unikalias Lietuvos vietas bei jų istoriją, tuo pat metu ─ ir į Lietuvos tapatybę.

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas