Titulinis
Žvilgsnis į Lietuvą

Tarpukario Lietuvą menantis pastatas Kaune: čia buvo sprendžiami svarbiausi valstybės klausimai

Pastatas, kuriame dabar yra įsikūręs Vytauto Didžiojo universiteto Rektoratas turi ilgą ir turtingą istoriją. Jis buvo pastatytas XIX a. gale kaip Kauno tvirtovės administracinio komplekso dalis. Pastate rezidavo Inžinierių valdybos viršininkas. Po Nepriklausomybės įtvirtinimo 1919 m. jame įsikūrė Lietuvos Respublikos Švietimo ministerija, o nuo 1921 m. – Ministrų kabinetas, kuris ten veikė iki pat 1940 m.
 
Buvęs carinis pastatas tapo Pirmosios Lietuvos Respublikos politiniu centru. Įvairiu metu jame dirbo ir lankėsi patys žymiausi to meto politikai ir diplomatai: prezidentas Antanas Smetona, ministras pirmininkas Augustinas Voldemaras, Antanas Tumėnas, Leonas Bistras, Mykolas Krupavičius, Oskaras Milašius, Bronius Kazys Balutis, Voldemaras Vytautas Čarneckis, Petras Klimas, Stasys Lozoraitis, - rašo Delfi.lt rubrika "Žvilsnis į Lietuvą".
 

Reprezentaciniai valstybės poreikiai neapsiribojo tik pastatu. Ilgainiui šis statinys tapo platesnio valstybę reprezentuojančio urbanistinio komplekso – Vienybės aikštės – dalimi. Šis kompleksas apjungė Kauno kaip gubernijos centro (XIX a.) ir Kauno kaip valstybės sostinės (XX a.) ansamblius. Vienybės aikštė tapo lyg ir jungiamuoju urbanistiniu tiltu tarp Sankt Peterburgo architektų sukurto Naujamiesčio postklasicistinio ir Kauno tarpukario modernizmo paveldo.

 

Restauruotame pastate šiandien ypatingai prisimenamas ir pagerbiamas iškilus valstybės veikėjas S. Lozoraitis (1898–1983 m.). Užsienio reikalų ministras šioje vietoje gyveno (1935–1939 m.) su šeima antrajame pastato aukšte esančiame tarnybiniame bute.

 

Visas straipsnis: 

 

http://www.delfi.lt/multimedija/zvilgsnis-i-lietuva/tarpukario-lietuva-menantis-pastatas-kaune-cia-buvo-sprendziami-svarbiausi-valstybes-klausimai.d?id=73750532

 

*****

 

"Žvilgnis į Lietuvą" - ilgalaikė rubrika DELFI.lt tinklalapyje, kurioje kiekvieną savaitę rasite kultūros paveldo objektų vertės istorijas. Rubriką globoja Kultūros paveldo departamentas ir VĮ „Lietuvos paminklai“.

 

 Ar žinome, kodėl Lietuva mums yra brangi? Kiek daug per Nepriklausomybės periodą buvo įdėta pastangų, atstatant mūsų kultūros paveldą, ir kiek menkai sugebėjome įsisavinti to paveldo dvasinę vertę. Tėvynės pažinimo siekinys – tai savo tapatumo pažinimas ir aktualios piliečio savivertės tvirtinimas.


„Žvilgsnis į Lietuvą“ projekto tikslas – padėti kiekvienam atrasti nelygstamą savos kultūros paveldo vertę, pažvelgti gilesniu žvilgsniu į unikalias Lietuvos vietas bei jų istoriją, tuo pat metu ─ ir į Lietuvos tapatybę.

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas