Titulinis
Žvilgsnis į Lietuvą

Tarpukario kultūros centras saugo tai, ką sovietai norėjo atimti brangiausio

Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės vardo biblioteka yra įsikūrusi viename gražiausių neorenesanso stiliaus pastatų Klaipėdoje. 1874 m. jį pastatė medienos pirklys Hermanas Gerlachas. Faktas, kad prancūzmečiu (1920–1923 m.) šiame pastate buvo įsikūręs komendantas, irgi liudija anuometinį šio pastato prestižą, - rašo "Delfi.lt" rubrikoje "Žvilgsnis į Lietuvą". 
 
Tai buvo moderniausia to meto biblioteka Lietuvoje: joje buvo įrengtas knygų keltuvas bei metaliniai stelažai. 1979 m. biblioteka buvo pagerbta I. Simonaitytės vardu. Beje, Lietuvos valstybė – Seimo ir Vyriausybės nutarimu – 2017 m. kviečia piliečius paminėti ir ypatingu būdu pagerbti šią žymią lietuvybės Mažojoje Lietuvoje apaštalę.
 

Per visus savo gyvavimo metus biblioteka nuolat plėtėsi ir augo. Nepaisydama ribojimų ir draudimų biblioteka kaupė lituanistinį fondą ir nepaliaujamai vystė kultūrinę veiklą. Dabar bibliotekos fondas siekia per 1 milijoną spaudinių. Tautinę savimonę žadinančiais renginiais biblioteka garsėjo visais laikais.

 

Tai, kad šiame viename gražiausių istorinių Klaipėdos pastatų yra įsikūrusi pati Klaipėdos siela, liudija keli simboliniai faktai. Bibliotekos saugykloje laikoma ypatinga faksimilė iš Vatikano bibliotekos: 1448 m. žemėlapis, kuriame, manoma, pirmą kartą pažymėtas Klaipėdos (Memelio) miestas. Taip pat, bibliotekos Saulės laikrodžio kiemelyje atidengtas vienintelis pasaulyje paminklas kalbai. Paminklą sudaro į granito plokštę įmontuotas bronzinis bareljefas su užrašu: „Praeivi, penkios baltų šeimos kalbos jau mirė, po tavo kojomis išnykę lietuvių kalbos žodžiai. Atmink ir gerbk savo kalbą“.

 

Visas straipsnis

 

http://www.delfi.lt/multimedija/zvilgsnis-i-lietuva/tarpukario-kulturos-centras-saugo-tai-ka-sovietai-norejo-atimti-brangiausio.d?id=74066148

 

Eugenijaus Maciaus nuotr. 

 

*****

"Žvilgnis į Lietuvą" - ilgalaikė rubrika DELFI.lt tinklalapyje, kurioje kiekvieną savaitę rasite kultūros paveldo objektų vertės istorijas. Rubriką globoja Kultūros paveldo departamentas ir VĮ „Lietuvos paminklai“.

 

 Ar žinome, kodėl Lietuva mums yra brangi? Kiek daug per Nepriklausomybės periodą buvo įdėta pastangų, atstatant mūsų kultūros paveldą, ir kiek menkai sugebėjome įsisavinti to paveldo dvasinę vertę. Tėvynės pažinimo siekinys – tai savo tapatumo pažinimas ir aktualios piliečio savivertės tvirtinimas. 


„Žvilgsnis į Lietuvą“ projekto tikslas – padėti kiekvienam atrasti nelygstamą savos kultūros paveldo vertę, pažvelgti gilesniu žvilgsniu į unikalias Lietuvos vietas bei jų istoriją, tuo pat metu ─ ir į Lietuvos tapatybę.

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas