Titulinis
Sugrįžtantys dvarai

Sugrįžtantys dvarai (35). Paliesiaus dvaras – ramybės oazė sveikam gyvenimo būdui

Paliesiaus dvaro (Ignalinos r.) restauravimas naujam gyvenimui prikėlė ne tik dvaro mūrus, bet ir dvasią – Paliesiaus dvaras tapo ta vieta, kur istorinis akmens dvelksmas ir jauki ramybė papildo vienas kitą, o buvę griuvėsiai kviečia į pažintinę, kultūrinę bei poilsinę kelionę. Jeigu pavargote, jeigu ieškote naujų spalvų, minutės atokvėpio ar visiško pabėgimo – Paliesiaus dvaras laukia Jūsų. Leiskitės į kelionę miško takais, atsikvėpkite su puodeliu garuojančios laukinių vaistažolių arbatos, praleiskite savaitgalį su jums brangiais žmonėmis toli nuo kasdienybės triukšmo…
 
Paliesiaus fizinio krūvio terapijos klinika veiklą vykdo naujam gyvenimui prikeltame Paliesiaus dvare su parku. Dvare rasite unikalų ramybės, gamtos ir istorinės aplinkos kompleksą. Įrengti vaikščiojimo ir bėgiojimo takai šalia esančioje miško teritorijoje, fizinio aktyvumo patalpos, dvaro viešbutyje lankytojų laukia šiuolaikiški, patogūs, vienviečiai ir dviviečiai kambariai. Paliesiaus dvaro restorane maistas ruošiamas pagal sveikos mitybos principus.
 
Paliesiaus dvaras vėl gyvas ir pasitinka lankytojus
 
Sutvarkytas Paliesiaus dvaras kviečia ir skatina lankytojus prisiminti judėjimo džiaugsmą – dvare sudarytos puikios sąlygos aktyviam poilsiui. Čia galima mėgautis pasivažinėjimu dviračiais, leistis į žygį šiaurietiško ėjimo lazdomis, dvaro parke galima ne tik mėgautis ramybe, bet ir aktyviai mankštintis. Parke nutiesti vaikščiojimo takai su specialia danga. Jie skirtingo ilgio, todėl kiekvienas gali pasirinkti atstumą pagal savo jėgas. Bendras pasivaikščiojimui skirtų takų ilgis parke – apie 1250 metrų. Pakeliui įrengtos poilsio vietos.
 
Šalia dvaro plytinčiame miške įrengta 10 km pasivaikščiojimo takų su atstumo nuorodomis. Žiemą čia įrengiamos slidžių trasos. Tereikia pasirinkti maršrutą: numatyti trys skirtingo ilgio ratai, kuriuos galima įveikti naudojantis orientavimosi žemėlapiu.
 
Orientavimosi varžybos – aktyvus laisvalaikis kitaip. Šalia dvaro esančiame miške gali būti rengiamos dieninės arba naktinės orientavimosi varžybos. Tai puiki pramoga tiek draugų ratui, tiek verslo grupei ar partneriams – komandos formavimui, artimesniam pabendravimui, atsipalaidavimui.
 
Paliesiaus fizinio krūvio terapijos klinika dvare teikia sveikatinimo paslaugas. Aktyvaus savaitgalio tikslas yra sužinoti apie rizikos veiksnius, kuriuos galima įvardinti pasidarius paprasčiausius tyrimus. Taip pat sužinoti apie Sveikatinamąjį fizinį aktyvumą (SFA), nuo ko pradėti norint startuoti ir turiningai bei aktyviai praleisti laiką, kaip įsivertinti, ar krūvis buvo per didelis, ar per mažas, ar tinkamas mažinant rizikos sveikatai veiksnius. Taip pat įvadas į teisingą mitybą nesilaikant dietų.
 
Dvare yra senos, bet puikiausiai veikiančios audimo staklės, todėl visi norintieji gali susipažinti su audimo procesu. Tai galimybė prisiliesti prie istorijos, savo rankomis išbandyti autentišką audimo būdą.
 
Paliesiaus dvarą garsina čia nuolat vykstantys koncertai, spektakliai, parodos. Koncertų ir renginių erdvė, dar vadinama “Pasaga“, – tai stambūs senųjų arklidžių sienų fragmentai, apgaubti didžiule stiklo ir metalo konstrukcija. Pasagos formos akmens mūras sukuria ypatingą akustiką. „Pasagoje“ galima rengti ir seminarus, konferencijas, pristatymus.
 
Vanilės, kardamono ir rabarbarų aromatas nepalieka abejingų. Paliesiaus dvaras kviečia į bandelių kepimo popietę Paliesiaus dvare – čia galima sužinoti daug mažų kepinių paslapčių, savo rankomis suformuoti bandeles ir po visko prisėsti valandėlei poilsio su arbatos puodeliu. Bandelės kepamos senoviško tipo duonkepėje. Kol bandelės kyla ir kepa, programos dalyviai turi puikią galimybę pasivaikščioti po Paliesiaus dvarą, apžiūrėti jo parką ir statinius, išgirsti dvaro istoriją ir planus.
 
Tai puiki pramoga ieškantiems turiningo ir įdomaus laiko praleidimo būdo – Paliesiaus dvaras kviečia atvažiuoti su šeima, draugais, kolegomis, paįvairinti šeimos ir draugų šventes arba tiesiog susikurti progą išbandyti kažką naujo.
 
Buvusiame dvaro prievaizdo name įkurtas Paliesiaus dvaro viešbutis laukia svečių ištisus metus. Viešbutyje įkurta vienuolika kambarių, vienu metu viešbutis gali priimti iki 24 svečių. Viešbučio gyventojams specialiai gaminamas maistas, jie kviečiami pailsėti SPA centre, paragauti laukinėse pievose surinktų vaistažolių arbatos. Kiekvieno kambario interjeras kurtas, derinant senuosius akcentus, šiuolaikinius patogumus bei natūralumu dvelkiančią kokybę, siekta išsaugoti istorinius šio statinio akmeninius fragmentus, medines konstrukcijas, unikalius lubų elementus bei kitas architektūrines detales.
 
Truputis Paliesių dvaro istorijos
 
Paliesiaus dvaras gyvavo jau XVIII a., nuo 1763 m. priklausė Kublickiams, kurie giminiavosi su LDK didikais Soltanais. Broliai Stanislovas ir Adolfas Kublickiai aktyviai dalyvavo 1831 m. sukilime. 1845 – 1848 m. dvarą valdė Adolfas Kublickis. 1864 m. valdą iš varžytinių nupirko Povilas Liubimovas, o 1886 m. perpirko pulkininkas Fiodoras Fon-Ekse. Apie 1921 m. dvarą įsigijo Romualdas Bžezinskis (Brzezinski). Paskutinė Paliesiaus dvarininkė Vladislava Bžezinska 1941 m. birželio 14 d. su artimaisiais ištremta. Jos sūnus Raimundas pokariu gyveno Krokuvoje.
 
 
Paliesiaus dvaro ansamblis suformuotas XVIII a. pab.− XIX a. pr., dvarvietę sudarė pagrindiniai rūmai su šalia buvusia koplyčia, kumetynas, arklidės, ledainė, tvartai ir pirtis, buvo sukaupta turtinga biblioteka. Krašto ūkinis bei kultūrinis gyvenimas buvo glaudžiai susijęs su Paliesiaus dvaru.
 
Dabartiniai dvaro sodybos fragmentai išliko iš XIX a. pirmosios pusės – tuo laiku pastatytas prižiūrėtojo namas, tvartas ir parkas. Tai romantizmo laikotarpio statiniai, išsiskiriantys akmenų mūro ir tinkuotų klasicistinių elementų kompozicija.
 
Prieš Antrąjį pasaulinį karą šiai Lietuvos daliai patekus į Baltarusijos teritoriją, dvaras buvo nacionalizuotas, o karui pasibaigus dvaro pastatus perėmė kolūkis. Taip turtas buvo išgrobstytas, o dvarui priklausę pastatai apgriauti. Įstabu tai, kad 1956 m. dvaro rūmai nors ir prastos būklės, bet dar stovėjo – rūmų baigtį nulėmė vietiniai gyventojai, plyta po plytos išnešioję rūmų pastato sienas.
 
Pradėjus dvaro rekonstrukcijos darbus, vienas pagrindinių tikslų buvo sveikatos gerinimo ir kompleksinio turizmo paslaugų sukūrimas. Įgyvendinant projektą buvusiame dvaro prievaizdo name įkurtas nedidelis, tačiau dvaro vardo vertas viešbutis. Restauruojant patalpas siekta išsaugoti istorinius šio statinio akmeninius fragmentus, medines konstrukcijas, unikalius lubų elementus bei kitas architektūrines detales. Kiekvieno kambario interjeras kurtas, derinant senuosius akcentus, šiuolaikinius patogumus bei natūralumu dvelkiančią kokybę. Dvaro teritorijoje išlikusių pamatų vietoje atkurtame ūkiniame pastate įrengta viešbučio kepyklėlė, senoviško tipo beržinėmis malkomis kūrenamoje duonkepėje pagal autentiškus kulinarinio paveldo receptus kepama Paliesiaus dvaro duona bei saldieji kepiniai. Naujam gyvenimui prikelta dviejų aukštų dvaro ledainė, atkurti pasivaikščiojimo takai bei iš lauko riedulių be rišamųjų medžiagų suformuota akmeninė tvora, atraminės sienelės.
 
Buvusiame dvaro prievaizdo name įkurtas Paliesiaus dvaro viešbutis laukia svečių ištisus metus. Nuotr. Dianos Varnaitės Koncertų ir renginių erdvė, dar vadinama “Pasaga“, – tai stambūs senųjų arklidžių sienų fragmentai, apgaubti didžiule stiklo ir metalo konstrukcija. Nuotr. Dianos Varnaitės Pasagos formos akmens mūras sukuria ypatingą akustiką. „Pasagoje“ galima rengti ir seminarus, konferencijas, pristatymus. Nuotr. Dianos Varnaitės Pasagos formos akmens mūras sukuria ypatingą akustiką. „Pasagoje“ galima rengti ir seminarus, konferencijas, pristatymus. Nuotr. Dianos Varnaitės Koncertų ir renginių erdvė, dar vadinama “Pasaga“, – tai stambūs senųjų arklidžių sienų fragmentai, apgaubti didžiule stiklo ir metalo konstrukcija. Nuotr. Dianos Varnaitės
 
 
Parengta naudojant informaciją iš žemiau nurodytų šaltinių:
Lietuvos dvarai / dviejų tomų žinynas, 1-as tomas, sud. Ingrida Semaškaitė. – V., 2009, psl. 170-146.
http://paliesiausdvaras.lt/manor/news/
http://www.mignalina.lt/kultura/1603-antram-gyvenimui-prikeltas-paliesiaus-dvaras
http://www.tv3.lt/naujiena/837428/paliesiaus-dvare-ramybes-ir-poilsio-oaze

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas