Titulinis
Žvilgsnis į Lietuvą

Stelmužės bažnyčia – šedevras Stelmužės ąžuolo pašonėje

Stelmužės vardas plačiai žinomas dėl seniausio ir storiausio Lietuvoje ąžuolo, gyvuojančio senajame Stelmužės dvaro parke. Dvaro kaimynystėje stūkso reikšmingas žmogaus triūso šedevras – nedidelė „medinukė“ Šv. Kryžiaus bažnyčia. Pasakojimas apie ją - Delfi.lt rubrikoje "Žvilgsnis į Lietuvą".
 
"Istorija atskleidžia, kad klasicistinio stiliaus kalvinistų bažnyčia 1650 m. iškilo vietiniame dvare gyvenusių vokiečių bajorų Folkerzambų iniciatyva. XVII a. šventovę pastatė vien tik kirvį ir kaltą naudoję medžio drožybos meistrai iš Ventspilio (Latvija) (Latvija). Sovietmečiu jos išsaugojimui neskirta pakankamai dėmesio. Irimui imlios medinės bažnyčios rekonstrukcija buvo tiesiog būtinybė. Zarasų rajono savivaldybė kartu su Kultūros paveldo departamentu ėmėsi šio unikalaus paveldo išsaugojimo.
 

Amžius pragyvenusi Stelmužės bažnyčia – unikalus liaudiškos sakralinės architektūros ir įspūdingos medžio skulptūros jungties pavyzdys. Tai yra ne tik vienas iš seniausių XVII–XVIII a. etnografinės statybos ansamblių Lietuvoje, bet ir vienas iš iškiliausių bei autentiškiausių medinės sakralinės architektūros statinių mūsų šalyje. 

 

Visas straipsnis

 

http://www.delfi.lt/multimedija/zvilgsnis-i-lietuva/sedevras-stelmuzes-azuolo-pasoneje.d?id=73064670

 

G.Antanavičiaus nuotr. 

 

*****

"Žvilgnis į Lietuvą" - ilgalaikė rubrika DELFI.lt tinklalapyje, kurioje kiekvieną savaitę rasite kultūros paveldo objektų vertės istorijas. Rubriką globoja Kultūros paveldo departamentas ir VĮ „Lietuvos paminklai“.

 

 Ar žinome, kodėl Lietuva mums yra brangi? Kiek daug per Nepriklausomybės periodą buvo įdėta pastangų, atstatant mūsų kultūros paveldą, ir kiek menkai sugebėjome įsisavinti to paveldo dvasinę vertę. Tėvynės pažinimo siekinys – tai savo tapatumo pažinimas ir aktualios piliečio savivertės tvirtinimas.


„Žvilgsnis į Lietuvą“ projekto tikslas – padėti kiekvienam atrasti nelygstamą savos kultūros paveldo vertę, pažvelgti gilesniu žvilgsniu į unikalias Lietuvos vietas bei jų istoriją, tuo pat metu ─ ir į Lietuvos tapatybę.

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas