Titulinis
Žvilgsnis į Lietuvą

Palangos vertė - Delfi.lt rubrikoje "Žvilgnis į Lietuvą"

"Šį kartą į grafų Tiškevičių pasaulį įžengiau savo lietuviško didingumo lūkesčio vedimas. Nauja dvasia ir su nauja žinia žengiau prie paties Palangos vertės šaltinio", - rašo Mindaugas Kazimieraitis Delfi.lt.
 
„Deligas quem diligas!" (Išsirink, ką myli!), - skelbia Tiškevičių giminės devizas. Šia kilnia paskata vedimas grafas Mykolas Juozapas Tiškevičius 1824 m. liepos 13 d. nusipirko Palangą ir aplinkines valdas. O anūkas grafas Juozapas Tiškevičius XIX a. gale pastatė neorenesansinius dvaro rūmus ir kartu su pasaulyje garsiu parkų architektu E. F. Andrė sukūrė nuostabaus grožio parką.
 
Nubrėžęs lanką begalinės jūros krašteliu, ėjau Jono Basanavičiaus gatve. Žengiau ir kartu su J. Basanavičiumi mąsčiau apie gilius mūsų Tautos pradus ir stiprybę. Ir štai žymios gatvės gale vėl atsidūriau prie Palangos ištakų – prie Grafų Tiškevičių simbolio Nr.1.
 
Tai – Kurhauzas, šimtametis Palangos kultūros įvykis. Apie 1877 m. dabartinių Vytauto ir J. Basanavičiaus gatvių kampe grafas J. Tiškevičius pastatė erdvų restoraną, kuris netrukus buvo išplėstas bei čia įkurtas pirmasis kurorto viešbutis. Netrukus čia atsidarė ir vieša skaitykla, buvo įrengta biliardo, kitų žaidimų salė. Grafai Tiškevičiai čia ėmė formuoti savitą gyvenimo ir laisvalaikio stilių – rengė Lietuvos muzikos žvaigždžių koncertus, šokių ir labdaros vakarus, spektaklius, kurie pritraukdavo tikrą poilsiautojų elitą".
 
Visas straipsnis:
 
http://www.delfi.lt/projektai/zvilgsnis-i-lietuva/sovietmetis-tiskeviciu-dvasios-nenugalejo-palanga-vaduojasi-nuo-pigiu-bumciku-kvaitulio.d?id=71316380
 
***
"Žvilgnis į Lietuvą" - nauja ilgalaikė rubrika DELFI.lt tinklalapyje, kurioje kiekvieną savaitę rasite kultūros paveldo objektų vertės istorijas. Rubriką globoja Kultūros paveldo departamentas ir VĮ „Lietuvos paminklai".
Ar žinome, kodėl Lietuva mums yra brangi? Kiek daug per Nepriklausomybės periodą buvo įdėta pastangų, atstatant mūsų kultūros paveldą, ir kiek menkai sugebėjome įsisavinti to paveldo dvasinę vertę. Tėvynės pažinimo siekinys – tai savo tapatumo pažinimas ir aktualios piliečio savivertės tvirtinimas.
 
„Žvilgsnis į Lietuvą" projekto tikslas – padėti kiekvienam atrasti nelygstamą savos kultūros paveldo vertę, pažvelgti gilesniu žvilgsniu į unikalias Lietuvos vietas bei jų istoriją, tuo pat metu ─ ir į Lietuvos tapatybę.

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas