Titulinis
Naujienos
2022 - 10 - 30

Pažymėtos sunaikintos senosios totorių kapinės

2-7df2b09a98f9f13b6e226a67814cd10d.jpg
Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos, įgyvendindamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu patvirtinto Lietuvos totorių istorijos ir kultūros metų minėjimo 2021 metais plano vieną iš Atminimo įamžinimo veiklų, finansavo sunaikintų Lietuvos totorių senųjų kapinių vietų žymėjimą. Pagal sutartį su Lietuvos totorių bendruomenių sąjunga, 2021-2022 metais dvylikoje buvusių kapinių vietų įrengti atminimo ženklai su informacija apie senąsias totorių kapines.  Siekiant ilgaamžiškumo, pastatytos natūralaus akmens stelos su totorių simbolika, o ant buvusio Lukiškių kalėjimo išorinės sienos atidengta memorialinė lenta su informacija apie sunaikintas šioje vietoje nuo totorių bendruomenės įsikūrimo XIV a. pabaigoje–XV a. pradžioje buvusias totorių kapines.
 
Sunaikintos senosios totorių kapinės pažymėtos Kaune (Karaliaus Mindaugo/S. Daukanto g.), taip pat Kaune prie mečetės, Vilniuje, Lukiškių gatvėje, Vilniaus rajone: Pagirių gatvėje, Melekonių kaime, Merešlėnų kaime, Liudvinave, Kenoje, Medininkuose, dvejos kapinės Keturiasdešimt Totorių kaime, Alytaus rajone, Punios seniūnijoje.
 
Nemažą dalį senųjų totorių kapinių stipriai paveikė sovietmetis: kai drausta bet kokia religija, nematyta prasmės saugoti ir religinių bei tautinių bendruomenių kapinių. Kapines totoriai vadina mizarais arba ziretėmis. Visoms senosioms totorių kapinėms būdinga tai, kad kapai nebuvo atitveriami vieni nuo kitų, kaip įprasta dabar. Totoriai kapų neaptverdavo tvorelėmis, nes tikėjo, kad po mirties visi žmonės yra lygūs, nepaisant savo socialinio statuso, turto ir kitų skirtumų žemiškajame gyvenime. Tačiau pačias kapines dažniausiai aptverdavo akmenimis.
 
KPD informacija
Pažymėtos sunaikintos senosios totorių kapinės, esančios Kaune prie mečetės, įeinančios į Kauno senųjų kapinių, vadinamų Karmelitų kapinėmis, kompleksą (unikalus kodas Kultūros vertybių registre – 37310). KPD nuotrauka
 
Paskutinį kartą redaguota2022 - 11 - 03

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas