Titulinis
Naujienos
2022 - 09 - 10

Vilniuje atidarytos Europos paveldo dienos Lietuvoje

ATIDARYMAS-41b28fcb7b39d172b9567909bc792919.jpg
Rugsėjo 8 d. Vilniaus Švč. Trejybės Graikų apeigų katalikų bažnyčioje atidarytos Europos paveldo dienas Lietuvoje! Sveikinimo kalbas sakė LR Kultūros ministras Simonas Kairys, LR Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Vytautas Juozapaitis, KPD direktorius Vidmantas Bezaras, Vilniaus Švč. Trejybės Graikų apeigų katalikų bažnyčios vyresnysis (igumenas), kunigas Mikolaj Ruslan Kozelkivski OSBM. Istorikas prof. dr. Alfredas Bumblauskas savo pranešime klausė „Kodėl nežinomas graikų katalikų paveldas Lietuvoje?“ Renginyje dalyvavo ir Ukrainos ambasadorius Lietuvoje Petro Bešta. Po Ukrainos kultūros viceministrės Katerinos Čiujevos nuotolinio sveikinimo trumpas videopasakojimas pristatė dabartinę Ukrainos kultūros paveldo situaciją.
 
Atgimstančiu paveldu ir šiemet jam restauruoti skirtu didesniu finansavimu džiaugėsi Kultūros ministras S. Kairys. „Vilniaus bazilijonų vienuolyno ansamblis – neatskiriama ne tik sostinės senamiesčio peizažo, bet ir ilgametės Lietuvos bei Ukrainos bendrystės dalis, – sakė jis. – Ši vieta, ši bendrystės sankirta ypač reikšminga šiandien, kai visai šalia mūsų vyksta karas tarp kultūros ir ne kultūros, tarp tveriančių pasaulį ir jį griaunančių. Tai – vieta, kurią restauruodami ir puoselėdami drauge puoselėjame ir europietiškas vertybes, patį mūsų buvimo drauge pagrindą, kad ir kaip jį bandytų ardyti priešiškos jėgos. Šis ansamblis kartu yra ir išskirtinis paveldo objektas, kurio tyrimai ir tvarkybos darbai mums atskleidžia vis gilesnius istorijos sluoksnius. Šiandien Lietuva imasi labai realių veiksmų tam, kad tiek šis unikalus ansamblis, tiek kiti paveldo objektai būtų aktyviai puoselėjami, kad nusipurtytų laiko sąnašas ir atidengtų tai, kas vertingiausia, seniausia ir unikaliausia, o kartu – kad neleistų niekam istorijos perrašinėti ar suklastoti atminties. Šiemet skyrėme lėšų net trims šio objekto, kuriame esame, tvarkybos darbams. Džiugu, kad gaivinama ne tik pati šventovė, bet ir ansambliui priklausanti varpinė – irgi ypatingas Vilniaus senamiesčio statinys“.
 
Apie Vilniaus Švč. Trejybės Graikų apeigų katalikų bažnyčią, kurioje pamaldos laikomos tik ukrainiečių kalba, kalbėjo V. Bezaras. „Europos paveldo dienas atidaryti šioje bažnyčioje pasirinkome neatsitiktinai, – sakė jis. – Šie maldos namai ne kartą keitė paskirtį. Pastatyta ji buvo XVI a., skirta Oršos mūšio pergalei paminėti (1514 m. rugsėjo 8 d. Konstantino Ostrogiškio vadovaujama Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kariuomenė sumušė maskvėnų kariuomenę), perduota unitams bazilijonams. XIX a. unitų bendruomenė iš čia buvo išvaryta ir tik prieš 30 metų jiems šventovė vėl sugrąžinta. Ji dabar jungia ir nuo karo pabėgusius Ukrainos žmones. Pasirinkdami šią šventovę Europos paveldo dienoms atidaryti mes norime išreikšti solidarumą su mums broliška ukrainiečių tauta. Taip pat reikia paminėti, kad ši kalva, ant kurios stovi ši unitų bažnyčia, o netoliese ir kitų religijų maldos namai, yra viena iš šešių unikalių Vilniaus vietų, kurios buvo paminėtos Vilniaus senamiestį įtraukiant į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą“.
 
Dėkodama už Lietuvos žmonių paramą Ukrainai ir Ukrainos kultūrai, K. Čiujeva sakė: „Noriu padėkoti už šiandienos vietos pasirinkimą, kuris dar kartą leido pajusti tokį svarbų Lietuvos palaikymą. Švč. Trejybės bažnyčia Vilniuje istoriškai svarbi abiem mūsų šalims ir tapo vienu iš bendro Ukrainos ir Lietuvos paveldo simbolių. Mūsų solidarumas, susijęs su demokratinėmis vertybėmis, ir Europos kultūrinės įvairovės apsauga, labiau nei bet kada padeda kovoti su priešu, kuris bando griauti mūsų tradicijas ir sumenkinti mūsų vertybes. Ukraina yra šios šeimos dalis jau 12 metų ir man malonu pranešti, kad net nepaisant karo, Ukrainoje tęsiame Europos paveldo dienų tradiciją. Pirmieji renginiai vyks Lvive, o visą rugsėjį iniciatyva kiekvieną savaitgalį keliaus iš vieno miesto į kitą. Kijeve, Vinicoje, Ivano Frankivske, Černigove ir Poltavoje. Šiais metais Ukrainos miestai savo renginiuose sąmoningai neliečia karo temos. Tačiau tai vis tiek primena, kaip svarbu grįžti prie šaknų ir tęsti kovą už savo tautinę savimonę. Programa sukurta siekiant sužinoti daugiau apie šalies ir ypač miestų istoriją, kultūrą ir paveldą. Europos paveldo dienos Ukrainoje šiemet labai simbolinės. Tema „Tvarus paveldas“ įgauna naują prasmę – „prarastas, išsaugotas, atkurtas“. Šiandien Kultūros ir informacijos politikos ministerija užfiksavo 500 Rusijos karo nusikaltimų Ukrainos kultūros paveldui. Ir kasdien registruojame naujus atvejus.“
Pristatydama ukrainiečių sukurtą trumpą vaizdo pasakojimą apie Ukrainos kultūros paveldo naikinimą, K. Čiujeva sakė: „Viskas, kas šiuo metu vyksta Ukrainoje, yra ne atsitiktinumas, o nuosekli ukrainietiškos tapatybės griovimo politika. Todėl kiekvieną dieną turime daryti viską, kad apsaugotume, atkurtume ir išsaugotume savo unikalų paveldą“.
 
Istoriko dr. Dariaus Barono pranešimas-pažintinė apžvalga „Vilniaus Švč. Trejybės šventovė: vieta–mūrai–žmonės“ išsamiai pristatė šį unikalų kultūros paveldo objektą, o architektė restauratorė Audronė Šolienė prisiminė septynerius metus čia vykusius bažnyčios fasadų tvarkybos darbus. Renginį vainikavo jaudinančios ukrainietiškus ir lietuviškos dainos, kurias atliko bandūrininkė Ala Čeres (Alla Cheres, Ukraina) ir sutartinių atlikėjos Laurita Peleniūtė ir Eglė Jačauskienė.
 
KPD informacija
KPD (Jūratės Mičiulienės) nuotrauka
 
Paskutinį kartą redaguota2022 - 09 - 14

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas