Titulinis
Žvilgsnis į Lietuvą

Neįprasta šventovė – vienintelė tokia Lietuvoje

Sūduvos krašto Kristaus Atsimainymo bažnyčia Griškabūdyje – tai vienintelis Lietuvoje medinis klasicistinės architektūros aštuonių kampų statinys. 
 
Bažnyčios lankytoją stebina ne tik neįprasta šventovės forma. Aštuonkampė medinukė pribloškia gausiomis barokinėmis dekoracijomis viduje ir išorėje. Įprastai sakralinio pastato architektūra ir dekoras yra projektuojamas siekiant vieno vienintelio tikslo – kelti tikinčiojo sielą į dangų. Griškabūdžio bažnyčia yra itin iškalbingas tokios dieviškos projekcijos pavyzdys.
 
Dar net neįžengęs į bažnyčios vidų lankytojas yra „pagaunamas“ bažnyčios prieangio architektūros ir puošybos. Pirmiausia, jis yra sugluminamas fasado monumentalumu. Iškilios keturios dorėninio stiliaus kolonos remia trikampį Švč. Trejybę simbolizuojantį portiką, virš kurio iškyla bokštelis su kryžiumi. Toliau į lankytoją kreipiasi iš abiejų pagrindinių durų pusių nutapyti Senosios Sandoros patriarchai Mozė ir Aaronas bei keturi Naujosios Sandoros apaštalai – evangelistai Matas, Morkus, Lukas ir Jonas. Virš masyvių durų nutapytas užrašas skelbia: „Namai Mano – Namai Maldos“. Įspūdžiui sustiprinti – virš durų lankytoją nužvelgia laiminantis Kristus ir dangaus skliauto fone plevenantis balandis – Šventosios Dvasios simbolis.

Visas straipsnis:
http://www.delfi.lt/multimedija/zvilgsnis-i-lietuva/neiprasta-sventove-vienintele-tokia-lietuvoje.d?id=73276108

Kultūros paveldo departamento Marijampolės skyriaus nuotr.

*****

 

"Žvilgnis į Lietuvą" - ilgalaikė rubrika DELFI.lt tinklalapyje, kurioje kiekvieną savaitę rasite kultūros paveldo objektų vertės istorijas. Rubriką globoja Kultūros paveldo departamentas ir VĮ „Lietuvos paminklai“.

 

 Ar žinome, kodėl Lietuva mums yra brangi? Kiek daug per Nepriklausomybės periodą buvo įdėta pastangų, atstatant mūsų kultūros paveldą, ir kiek menkai sugebėjome įsisavinti to paveldo dvasinę vertę. Tėvynės pažinimo siekinys – tai savo tapatumo pažinimas ir aktualios piliečio savivertės tvirtinimas.


„Žvilgsnis į Lietuvą“ projekto tikslas – padėti kiekvienam atrasti nelygstamą savos kultūros paveldo vertę, pažvelgti gilesniu žvilgsniu į unikalias Lietuvos vietas bei jų istoriją, tuo pat metu ─ ir į Lietuvos tapatybę.

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas