En    
 
 
Šnipiškių g. 3, LT-09309 Vilnius, tel. 8 5 273 42 56, faks. 8 5 272 40 58, el.paštas: centras@heritage.lt   

Sugrįžtantys dvarai

Sugrįžtantys dvarai (22). Dautarų dvaras – vieta, kur atgaivinama dvarų kultūra

Verčiant Dautarų dvaro (Mažeikių r.) istorijos puslapius, nori nenori dėmesys krypsta į buvusių ir esamų jo savininkų pavardes. Kadaise Rusijos ministro pirmininko Piotro Stolypino dukrai ir jos vyrui priklausęs dvaras tarpukariu atiteko Nasvyčių šeimai: garsiam karo gydytojui pulkininkui Kaziui Nasvyčiui, čia vasarodavo ir vėliau išgarsėsiantys jo vaikai – Lietuvos radijo diktorė Undinė Nasvytytė, architektai broliai dvyniai Vytautas ir Algimantas. Naujieji Dautarų dvaro šeimininkai žinoma architektė, restauratorė Gražina Juknevičienė su vyru Antanu ne tik atgaivino Dautarų dvaro rūmus bet ir suplanavo begalę kitų darbų – baigti tvarkyti parką, kurio senieji planai rasti archyvuose, atstatyti kitus dvaro statinius. Iki šių dienų išliko rūmai, svirnas ir kumetynas. Karo metu nugriauti šie pastatai: kiaulidė, karvidė ir ledainė.

Sugrįžtantys dvarai (21). Jurbarko dvaras – svarbi panemunių maršruto grandis

Keliautojų pamėgtas panemunių maršrutas, ypač pavasarį, kai sužydi gėlės, medžiai ir pievos, driekiasi iki pat Jurbarko. Prie Mituvos upės įsikūrusioje Jurbarko dvaro sodyboje šeimininkauja Jurbarko krašto muziejus, turizmo informacijos centras, eksponuojama Lietuvos monumentaliosios skulptūros pradininko Vinco Grybo kūryba. Visų atvykstančiųjų laukia svetingi šio krašto žmonės, pasirengę ne tik aprodyti ekspozicijas bei parodas, bet ir pasiūlyti įdomių edukacinių užsiėmimų, atsipūsti parke.

Sugrįžtantys dvarai (20). Platelių dvaras – vienintelis Užgavėnių muziejus

2014-04-01

Pusantro šimto metų Prancūzijos giminės istoriją Plateliuose nutraukė Antrasis pasaulinis karas, kurio metu Platelių dvaro sodyba neteko rūmų. Atgaivinti Platelių dvaro sodybą kantriai ir nuosekliai ėmėsi Žemaitijos nacionalinio parko direkcija.

Pranešimas "Sugrįžtantys Lietuvos dvarai"

2014-02-25

Vasario 14 d. Kultūros paveldo departamento atstovai dalyvavo Prezidento Antano Smetonos dvaro Užulėnyje (Užugiryje), Ukmergės r., atidaryme po tvarkybos darbų.

Jo metu vykusioje konferencijoje “Praeitis įprasmina dabartį. Prezidento A. Smetonos vasaros rezidencijos pažinimas, išsaugojimas ir vystymosi perspektyvos” Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė skaitė pranešimą "Sugrįžtantys Lietuvos dvarai". Kviečiame susipažinti su šia įdomia ir aktualia informacija.

Sugrįžtantys dvarai (19). Kretingos dvaras – išpuoselėtas Europos skonis

Grafų Tiškevičių dvaras Kretingoje išgyvena tikrą renesansą. Kiek daugiau nei du dešimtmečius Tiškevičių dvare šeimininkauja Kretingos muziejus, kurio rūpesčiu ne tik restauruoti istoriniai dvaro pastatai, bet ir puoselėjamos grafų Tiškevičių tradicijos, rūpestingai tvarkomas parkas bei atkuriami vertingiausi jo elementai (struktūra, mažoji architektūra, želdiniai), po kruopelytę renkama Kretingos dvaro, miesto ir krašto istorija, organizuojamos tradicinės šventės, lankytojai kviečiami į pažintines ekskursijas ir į labai patrauklius edukacinius užsiėmimus.

Kviečiame prisiminti sugrįžtančius dvarus. Šią rubriką netrukus pratęsime

2014-01-13

Diana Varnaitė

Jau dveji metai su trupučiu virtualiai keliaujame po sugrįžtančius dvarus. Per tą laiką jų - dvarų, kurie sugrįžta, plačiai atverdami duris visuomenei, kultūros, šviečiamiesiems, bendruomenių renginiams, tradicinėms šventėms, edukacinių renginių mėgėjams, turizmo ir verslo paslaugoms, tradiciniams amatams, pritaikyti gyvenamajai ir ūkinei paskirčiai, - gerokai padaugėjo.

Sugrįžtantys dvarai (18). Bistrampolio dvaro sodyba – čia kuria menininkai, susitinka prezidentai

Bistrampolio dvaro sodybos (Kučių kaime Panevėžio r.) istorija daugiasluoksnė, vertintina nevienareikšmiškai. Bistrampolio dvaro praeitį tyrinėję istorikai pažymi šios dvaro sodybos savininkų palaikymą 1863 m. sukilimui ir po to sekusias represijas. Bistrampolio dvaras išgyveno nuosmukį tarpukario metais, kai už antilietuvišką veiklą nubausti Bistramai gyveno Vilniuje, o dvaras buvo apleistas. Dvaro sodyba vėl suklestėjo per pastarąjį dešimtmetį, kuomet čia pradėtas įrenginėti turizmo paslaugų kompleksas, atvėręs duris konferencijoms, šventėms, festivaliams ir koncertams, neįgaliųjų stovykloms, menininkų plenerams, komerciniams renginiams. 2012 m. kovo mėn. Bistrampolio dvaro sodyboje susitiko Lietuvos Respublikos ir Latvijos Respublikos Prezidentai Dalia Grybauskaitė ir Andris Bėrzinis.

Sugrįžtantys dvarai (17). Švėkšnos dvaro sodyboje grafienė tęsia Pliaterių tradiciją

2013-01-22

Švėkšnos dvaro sodyba Šilutės r. – viena iš nedaugelio dvarų sodybų Lietuvoje, kuriose šeimininkauja istorinių šeimų palikuonys, tebetęsiantys garbingas giminės tradicijas ir puoselėjantys vietos dvasią. Atkūrus teisę į nuosavybę, Švėkšnos dvarą atsiėmė grafienė Felicija Laima Broel – Pliaterienė. Pliateriai Švėkšnos dvarą valdė nuo XVIII a. antrosios pusės.

Sugrįžtantys dvarai (16). Bukantės dvaro sodyba – rašytojos Žemaitės gimtinė

Bukantės dvaro sodyba - tipiškas medinis liaudies architektūros dvarelis Plungės r., buvęs Šateikių dvaro palivarkas. Bukantę išgarsino joje gimusi lietuvių literatūros klasikė Žemaitė. Dabar čia šeimininkauja Plungės muziejininkai, pastaraisiais metais atgaivinę ponų namą ir jo interjerą, atstatę du ūkinius pastatus ir juose įrengę naujas patrauklias ekspozicijas.

Sugrįžtantys dvarai (15). Kelmės dvaras – 1831 m. sukilimo simbolis

2012-11-14

Kelmės dvaro sodyba - retas Lietuvoje baroko stiliaus provincijos dvaras, kuriame 350 metų šeimininkavo Gruževskių giminė, o pats dvaras įvairiais istorijos laikotarpiais buvo švietimo ir kultūros židinys. Dėl susiklosčiusių aplinkybių Kelmės dvaras suvaidino svarbų vaidmenį 1831 m. sukilimo istorijoje.

Dabar dvaru rūpinasi Kelmės krašto muziejus, pristatantis visuomenei dvaro savininkų ekspoziciją, išskirtinę vietą užima ekspozicija, atspindinti Amerikos indėnų etnografiją. Sumanūs muziejininkai kviečia į patrauklius edukacinius užsiėmimus. Šio krašto žmones ir svečius vasaromis Kelmės dvaran pasiklausyti klasikinės muzikos koncertų kviečia Tytuvėnų festivalio organizatoriai. Užsukite ir Jūs.

Surinktas turinys Spausdinimo versija