Titulinis
Leidyba
Leidiniai
Zarasų miesto ir apylinkių senoji architektūra

Fotoalbumas ,,Zarasų miesto ir apylinkių senoji architektūra“

2011 m. Zarasų krašto žmones nudžiugino miesto ir apylinkių senąją architektūrą pristatantis ir įamžinantis leidinys „Zarasų miesto ir apylinkių senoji architektūra". Šis leidinys – tai svarbi ir sveikintina Zarasų krašto muziejaus darbuotojų iniciatyva fotoalbume įamžinti dar išlikusią bei pristatyti jau tik archyviniuose dokumentuose užfiksuotą, Zarasų miesto ir jo apylinkių mūrinę bei medinę architektūrą.
 
90-ties puslapių fotoalbumą sudaro įžanga, kurioje, remiantis istorikų, architektų tyrimais bei archyviniais šaltiniais, apibendrinta Zarasų miesto ir apylinkių istorija nuo XV a. iki 1970 metų (įžanga pateikiama ir anglų kalba) bei trys dalys, kurių pirmoji skirta Zarasų miesto senajai architektūrai. Čia daug dėmesio skirta Zarasų miesto centrinės dalies gatvių tinklui, publikuojamas archyvinis 1907 m. Zarasų miesto planas, archyvinėse bei dabartinėse miesto pastatų ir bendrų vaizdų nuotraukose pristatomi pastatai ir miesto vaizdai nuo 1911 m. iki šių dienų. Šioje knygos dalyje, be senųjų pastatų ir miesto vaizdų, pristatomi ir tokie vietinės reikšmės istorijos ir dailės paminklai kaip obelisko, įamžinančio Kauno-Daugpilio kelio nutiesimą, istorija – fotonuotraukos nuo 1845 m. iki 2011 m., išlikusi ir saugoma šio kelio grindinio atkarpa bei Šaltupėlės koplytėlė.
 
Antroji knygos dalis skirta seniesiems Zarasams. Čia publikuojamos vien tik archyvinės nuotraukos, pristatančios miesto pastatus ir vaizdus Tarpukariu ir sovietmečio laikotarpiu.
 
Trečiojoje leidinio dalyje pristatoma Zarasų apylinkių senoji architektūra. Didžioji dauguma čia pateikiamų paminklų yra buvusių dvarų ir palivarkų sodybos (Juozapavos, Laukesos, Mukulių, Naujadvario, Romancų buvusių dvarų sodybos, Izitos, Raudondvario buvusių palivarkų sodybos). Taip pat pristatomi vietinės reikšmės istorijos paminklai – Lietuvos muitinės pastatas, Smėlynės gyvenvietėje, Kavoliškių kaimo vandens malūnas, pakabinamas tiltas per Nikajos upelį ir respublikinės reikšmės paminklai – Šlyninkos vandens malūnas bei Kelio apeivio namas Asavytų kaime.
 
Leidinio parengimą ir išleidimą rėmė Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos, įgyvendindamas Nekilnojamojo kultūros paveldo pažinimo sklaidos ir atgaivinimo projektų rėmimo valstybės biudžeto lėšomis priemonę, pagal kurią Zarasų krašto muziejus įgyvendino projektą „„Fotoalbumas „Laiko ženklai: Zarasų miesto ir apylinkių senoji architektūra". Leidinio sudarytoja – Zarasų krašto muziejaus direktorė Ilona Vaitkevičienė. Fotoalbumas išleistas 360 egzempliorių tiražu.
 
 

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas