Titulinis
Leidyba
Leidiniai
LDK miesteliai. Archyvų medžiaga

Vladas Drėma - "LDK miesteliai. Archyvų medžiaga"

Nėra brangesnio paminklo žmogui, kaip jo darbų įvertinimas, pripažinimas, kad jie reikalingi, žinomi. Juolab kai kalbama apie viso prasmingo gyvenimo tikslą ir darbą tam tikslui pasiekti.
 
Vladas Drėma išeidamas paliko gausią archyvinių šaltinių medžiagą, kurią nuo 1941 metų iki pat saulėlydžio rinko daugelyje bibliotekų, archyvų, skaitydamas mokslinę literatūrą, bendraudamas su istorikais, menotyrininkais.
 
Iš sulesiotų po sakinį sąsiuvinių, ranka primargintų archyvinių išrašų lapelių, atsirado tvarkingai susisteminta medžiaga, virtusi labai svarbiu šaltiniu, atskleidžiančiu Lietuvos kultūros istoriją per visus amžius. Susikaupė didžiulė ryški Lietuvos kultūros ir kultūros paveldo istorijos skrynia.
 
Vienas iš tokios sukauptos medžiagos pluoštas - Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės miestai ir miesteliai. Jį sudaro archyvinės žinios apie 747 vietoves, miestelius, bažnytkaimius, apie jų bažnyčias, vienuolynus ar dvarus. Nemažai medžiagos yra papildyta fotografijomis, grafika: brėžiniais, piešiniais, raižinių (grafikos) fragmentais. Atskiri vokai sudėti abėcėlės tvarka nuo Aleksandrijos, Alytaus iki Žmuidkos, Žodiškių, Žvingių.
 
Rinkdamas žinias apie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kultūrinį palikimą, autorius susidarė specifinį požiūrį į vietinius meno, kultūros, architektūros reiškinius, kaip sudėtinius ir neatsiejamus nuo visos LDK kultūros raidos.
 
Architektūros istorikas Stasys Abramauskas apie Vladą Drėmą kadaise rašė: „Jisai buvo pernelyg nuoširdus savo krašto patriotas, ... vaizdingiau tariant - visą savo sąmoningą gyvenimą aukojantis ant Vilniaus lietuviškojo altoriaus, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kultūros ne­nuilstantis propaguotojas."
 
Esu nuoširdžiai dėkinga „Versus aureus" leidyklai, pasiryžusiai archyvinių šaltinių apie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės miestus ir miestelius rinkinį išleisti. Esu tikra, kad šis didelis leidinys bus reikalingas ir naudingas visiems besidomintiems Lietuvos istorija, ypač jaunimui.
 

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas