Titulinis
Leidyba
Leidiniai
Archeologiniai tyrinėjimai Lietuvoje 2005 metais

Gintautas Zabiela, Eglė Marcinkevičiūtė - "Archeologiniai tyrinėjimai Lietuvoje 2005 metais"

Ši „Archeologinių tyrinėjimų Lietuvoje" knyga parengta per rekordiškai trumpą laiką po ankstesnės, mažinant susidariusį atsilikimą. Kartu ši knyga -jubiliejinė, išleista praėjus 40 metų nuo pirmojo tokio leidinio pasirodymo Lietuvoje. Šią progą Lietuvos archeologijos draugija pažymėjo 2006 m. lapkričio 17-18 dienomis sukvietusi Lietuvos ir Latvijos archeologus į Dubingius, kur pristatyti naujausi atradimai ir pasidalyta patirtimi leidžiant panašius leidinius Baltijos jūros rytinės pakrantės regione. Susitikime perskaityti pranešimai bus spausdinami kitoje „Archeologinių tyrinėjimų Lietuvoje" knygoje. Tačiau jau dabar galima pasakyti, kad prabėgęs 40-metis, operatyviai pristatant mokslinę archeologinių tyrinėjimų informaciją visuomenei, Lietuvą išvedė į pirmaujančių regione šalių gretas. Išvadą iš to galima padaryti vieną: dabar pats laikas leidiniui atsinaujinti, kad pasitempus kaimynams neprarastume turimų pozicijų.
 
Konkretūs atsinaujinimo rezultatai bus matyti po metų, o dabar galime tik deklaruoti ir pa-siūlyti archeologija besidominčios visuomenės teismui kryptis, kuriomis numatoma tobulinti „Archeologinius tyrinėjimus Lietuvoje".
 
Moksliniame-informaciniame leidinyje svarbi yra operatyvi reikiamos informacijos paieška, tad atsiranda būtinybė leidinį papildyti rodyklėmis. Knyga vis labiau skinasi kelią į užsienį, tad santraukos anglų kalba turi plėstis, tapti išsamesnės. Archeologija neįsivaizduojama be radinių, kuriuos geriausiai apibūdina kokybiški jų vaizdai. Iliustracinės medžiagos stygius „Archeologiniuose tyrinėjimuose Lietuvoje" yra vienas bene akivaizdžiausių trūkumų, kuriam pašalinti pri­reiks nemažai laiko ir pastangų. Galiausiai kokybiškesni galėtų būti ir patys tekstai, kuriuose neretai plačiai išdėstyta mažareikšmė informacija, o svarbi kai kada pristatoma probėgomis. Čia būtinas kur kas kruopštesnis ir kantresnis darbas su autoriais. Gerų rezultatų šioje srityje galima pasiekti glaudžiau susiejus ataskaitas ir mokslinę informaciją atsiskaitant už išduotus leidimus. Žengiant į trečiąjį tūkstantmetį knygos leidėjų užmojis leidinyje kartu skelbti nedidelių apimčių archeologinių tyrinėjimų medžiagą (atskiro tokio leidinio Lietuvoje nėra ir, atrodo, greitai nebus) yra visokeriopai plėtotina, tik šias publikacijas reikia palengva artinti prie šiuolaikinio mokslo lygio. Nereikia užmiršti ir interneto teikiamų galimybių mokslinės informacijos sklaidoje. Jis „Archeologinių tyrinėjimų Lietuvoje" neatstos, tačiau palengvinti ir pagreitinti tiek knygos parengi­mą, tiek ir pačią informacijos sklaidą tokiu būdu galima ir būtina. Archeologiniai tyrinėjimai Lietuvoje" bus tokie, kokius mes visi, neabejingi archeologijai, norėsime matyti ir kokius sugebėsime materializuoti tvarkingai kas metai pasirodančių knygų pavidalu.
 
 

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas