Titulinis
Sugrįžtantys dvarai
Taujėnų dvaras

Sugrįžtantys dvarai (11). Taujėnų dvaras – čia lankėsi ir caras Aleksandras I, ir prezidentas Antanas Smetona

Tęsiame pasakojimą apie dvarus, kurie atgimė naujam gyvenimui atkūrus Lietuvos nepriklausomybę. Šįsyk stabtelėkime Ukmergės raj. Taujėnų dvare, kuriame kadaise šeimininkavo kunigaikščiai Radvilos, lankėsi Rusijos caras Aleksandras I, Lietuvos Respublikos Prezidentas Antanas Smetona ir kuris per pastarąjį dešimtmetį atgaivintas privačių investuotojų pastangomis ir pritaikytas komercinei veiklai.
 
Ukmergės raj. Taujėnų dvaras yra patogioje lankymui vietoje, netoli greitkelio Vilnius – Panevėžys. Rūmuose įrengtas viešbutėlis, kavinė, salės ir menės pobūviams, konferencijoms, šventėms. Organizuojamos mokamos ekskursijos po rūmų vidų, kur galima apžiūrėti ne tik šiandieninėms reikmėms pritaikytas patalpas, bet ir Radvilų giminės medį, nuotraukų galeriją.
 
Taujėnų dvaro neaplenkia ir Pažaislio muzikos festivalis.
 
Taujėnų dvaras minimas XVI a. Taujėnų valdos priklausė Nonhartams, Masalskiams, Eperješams, Radviloms.
XVIII a. pab. dabartinius Taujėnų dvaro rūmus pastatė grafas Benediktas Morikonis. Klasicistinio stiliaus rūmus ir parką projektavo italų kilmės architektas Pjetras de Rosis. Spėjama, kad vienaukščiai fligeliai buvo pristatyti jau po B.Morikonio mirties. XIX a. rūmų interjeras buvo prabangiai išpuoštas giminės portretais, skulptūromis, medžioklės trofėjais, senoviniais ginklais. Būta turtingos bibliotekos.
 
Taujėnų dvaro parkas sukurtas angliškuoju stiliumi, jo didžiausia vertybė – seni ąžuolai. Parkas užima apie 25 ha plotą, atkurti tvenkiniai su kaskadomis.
 
Benedikto Morikonio valdymo metais Taujėnų dvare lankėsi Rusijos caras Aleksandras I (1812 ir 1814 m.). Po grafo B. Morikonio mirties Taujėnų dvaras sugrįžo Nesvyžiaus Radviloms. Dvaru rūpinosi Karolis Radvila, vėliau – jo sūnus Konstantinas. Konstantinas Radvila Taujėnų dvare gyveno iki Antrojo pasaulinio karo, 1940 m. jis sovietų valdžios buvo ištremtas ir mirė tremtyje. Tarpukario metais įgyvendinus žemės reformą, Taujėnų dvarui buvo palikta 80 ha. Dvaras ėmė nykti, Žemės ūkio bankas 1940 m. paskelbė varžytines. Pas Konstantiną Radvilą Taujėnų dvare dažnai lankydavęsis Respublikos Prezidentas Antanas Smetona.
 
Paskutinio dvaro savininko Konstantino duktė Sofija pasitraukė į Didžiąją Britaniją, kita duktė Marija liko Lietuvoje, o sūnus Konstantinas (1913 – 1989) išvyko į Lenkiją, kur dirbo inžinieriumi. Pasakojama, kad Marija gyvenusi Vilniuje ir lankydavusi gimtąsias vietas. Po Antrojo pasaulinio karo Taujėnų dvaras buvo naudojamas tarybinio ūkio reikmėms.
 
Iki mūsų dienų išlikę rūmai, kurių interjeras buvo sunaikintas karų ir pokario metais. Autentiški išlikę tik rūsiai. Ilgą laiką Taujėnų dvaro sodyba buvo apleista. Lankytojai dar gali pasigrožėti oficina, svirnu, dviem kumetynais, dviem rūsiais, tvartu ir kalve.
 
Pastarąjį dešimtmetį Taujėnų dvarą naujam gyvenimui prikėlė privatūs savininkai, įkūrę UAB „Taujėnų dvaras", sutvarkę rūmus ir parką, restauravę svirną. Mediniam trijų aukštų svirnui daugiau nei 200 metų.
 
Taujėnų dvaro rūmai. Nuotraukos Dianos Varnaitės Taujėnų dvaro rūmai. Nuotraukos Dianos Varnaitės Taujėnų dvaro rūmai. Nuotraukos Dianos Varnaitės Taujėnų dvaro parkas. Nuotraukos Dianos Varnaitės Taujėnų dvaro parkas. Nuotraukos Dianos Varnaitės
 
 
Parengta naudojant UAB „Taujėnų dvaras" informaciją internetinėje svetainėje http://taujenudvaras.lt ir žinyną „Lietuvos dvarai", II tomas (sud. Ingrida Semaškaitė). – V., 2009.
Nuorodos apie Taujėnų dvarą:
http://taujenudvaras.lt/istorija/
http://www.musupaveldas.lt/lt/misc/object?id=19592
http://www.miestai.net/forumas/showthread.php?t=3019
http://www.dvarai.lt/content/view/146/45/
http://www.mariukasm.lt/dvaru-karusele-taujenu-dvaras/
http://www.dvylikakedziu.lt/index.php/dvar-istorijos/90

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas