Titulinis
Sugrįžtantys dvarai
Sugrįžtantys dvarai (33). Ilzenbergo dvaras – didžiausias Baltijos šalių biodinaminis ūkis

Sugrįžtantys dvarai (33). Ilzenbergo dvaras – didžiausias Baltijos šalių biodinaminis ūkis

Ilzenbergo dvaras (Rokiškio r.) sugrįžo prie savo šaknų – čia vėl gyvena ir dirba žmonės, auginami gyvuliai, sėjami laukai, verda bendruomenės gyvenimas. Dabar Ilzenberge auginama ir gaminama tik itin švari ir natūrali žemės ūkio produkcija. Penkis šimtmečius skaičiuojantis Ilzenbergo dvaras yra tikras istorijos lobynas. Dar XVI a. pr. įkurta rezidencija mena keturių garsių giminių didybę, karus, sukilimus, tarpukario Lietuvos pažangą ir niūrųjį sovietmetį.Tarp Ilgio ir Apvalaso ežerų įsikūrusi dvarvietė po daugybės nykimo metų šiandien ir vėl kuria istoriją, paremtą šimtametėmis lietuvių tautos tradicijomis. Ilzenbergo dvarą naujieji jos šeimininkai prikėlė naujai misijai – čia įkurtas didžiausias Baltijos šalyse biodinaminiais pagrindais veikiantis ūkis.

Ilzenbergo dvaras vėl gyvas, jame veikia biodinaminis ūkis

Biodinaminius principus taikančio ūkio „Ilzenbergas“ prioritetas – pasigaminti sveiką, natūralų, su meile išaugintą maistą pačiam ūkiui ir tiekti tiesiogiai užsakovui.
 
Biodinaminius principus taikantis ūkis “Ilzenbergas”, tai šimtmečiais kurta aura, ūkis veikia dvare, kuris 2015 m. šventė 500 metų jubiliejų. Tai ne tik labai graži vieta – dvare tvyro ramybė, gera energetika, nusistovėjusi per šimtmečius, čia sukurtos puikios sąlygos dirbti ir gyventi, augti ir klestėti. Ūkis išskirtinis tuo, kad tai ūkis dvare, vienintelis toks ne tik Lietuvoje, tačiau ir visame Pabaltyje.
 
Remdamasis uždaru gamtos ratu – žemė, augalas, gyvūnas ir žmogus – nuosekliu darbu, nenaudodamas jokių cheminių preparatų ŽŪB „Ilzenbergas“ siūlo platų maisto produktų asortimentą.
 
Biodinaminius principus taikančio ūkio “Ilzenbergas” tikslas: tapti pavyzdiniu bendruomenės palaikomu, biodinaminiu ūkiu visoje Europoje.

Ilzenbergo dvare teikiamos paslaugos lankytojams

Atvykus į Ilzenbergo dvarą, rekomenduojama aplankyti apžvalgos aikštelę, kurioje eksponuojamos Rusijos – Švedijos karą menančių patrankų tiklsios kopijos. Restauruotame svirne, kuris buvo pritaikytas gynybai, turi tvirtas sienas ir šaudymo angas, šiandien įrengta derliaus saugykla ir malūnas. Restauruojami XIX a. vid. statyti rūmai, kurių rūsiai mena pirmuosius jų šeimininkus Livonijos bajorus Kerssenbrockus. Ilzenbergo dvaro parke ošia gamtos paminklu paskelbtas ąžuolas. Vienas paslaptingiausių dvaro pastatų – rūkykla. Į Meilės salą, apipintą legendomis, Ilzenbergo dvaro savininkai pastatė Meilės tiltą.

Dvaro lankytojams teikiamos mokamos paslaugos. Maudynės dvariškoje pirtyje, įsikūrusioje ant ežero kranto, Ilzenbergo dvaro parko pašonėje. Amatų namas pritaikytas nedideliems renginiams, su 12 miegamųjų vietų, virtuvėle, šaldytuvėliu, svetaine ir židiniu. Dvare teikiamos maitinimo paslaugos. Patiekalai gaminami iš tuo metu Ilzenbergo dvaro biodinaminiame ūkyje esančių produktų.Ūkyje galima įsigyti dvaro laukuose biodinaminiu būdu užaugintų, žmonių rankomis išpuoselėtų Ilzenbergo ūkio produktų.
Be išankstinio užsakymo ūkyje galima įsigyti tik pakuotų ilgesnio galiojimo maisto produktų: medaus, miltų, kruopų - kurie išstatyti Ūkio valgomajame.

Ilzenbergo dvaro biodinaminiu būdu veikiantis ūkis taip pat gamina ir turi visą spektrą kasdienių produktų: daržoves, pieno produktus, mėsą, duoną, kepinius, kurie užsakomi tik internetu, o vietoje – neparduodami.

Ilzenbergo dvare teikiama šventinio apšvietimo paslauga -  uždegamas išskirtinis Ilzenbergo dvaro pastatų ir privažiavimo kelių apšvietimas. Tai yra papildomai prie kasdieninio apšvietimo išskirtiniu būdu apsviečiami dvaro rūmai, o taip pat ir pagrindinių dvarvietės pastatų fasadai.

Lankytojai kviečiami pasinaudoti fotosesijos galimybėmis rūmų aplinkoje, Meilės tiltu einant į Meilės salą, Apžvalgos ir Patrankų aikštelėse, parke, ežero pakrantėje ir greta tvenkinių.

Įstabiu grožiu garsėja ne tik Ilzenbergo dvarvietė. Puikiais kalneliais ir panoraminiais gamtos vaizdais gali pasigirti ir Ilzenbergo apylinkės. O kelionė senovine karieta Jums tikrai leis pasijusti tikrais didikais, kurie į Ilzenbergą atvyksta praleisti nuostabių savaitgalių.

Parkas užima apie 15 hektarų plotą palei Ilgio ežerą su sutvarkyta pakrante, dviem tvenkiniais ir sodu. Parkas – tai ne tik šimtamečiai medžiai, 3 kilometrai vidinių parko takų ir legendinis Meilės tiltas į salą. Parke yra lauko estrada su sėdimomis vietomis, kur renginį gali stebėti iki 500 žmonių, iš čia atsiveria nuostabi panorama. Ne ką mažiaų įspūdingą reginį Jūs išvysite ir Apžvalgos bei Patrankų aikštelėse. Apatinė parko aikštė – tai veja skirta aktyviems renginio elementams (maitinimas, žaidimai ir kiti užsiėmimai). Ši parko erdvė užima apie 4 ha. Joje yra ir elektra ir geriamas vanduo. Ir visos šios erdvės gali tapti Jūsų šventės vieta.

Truputis Ilzenbergo dvaro istorijos

Pirmosios žinios apie Izenbergo dvarą pasirodo XVI a. pradžioje. Pirmasis savininkas – Berndtas Kersenborckas (Berndt Kersenborck). Nuo XVI a. vidurio iki XIX a. antros pusės Ilzenbergo dvaro ir jo apylinkių gyventojai patyrė daug istorinių sukrėtimų, nelaimių ir sunkių išbandymų. XVI a. Livonijos karas, XVII-XVIII a. karai su švedais, maras, badas, bajorų tarpusavio rietenos, 1812 m. Napoleono armijos anplūdis, 1831 ir 1863 m. lietuvių sukilimai siekiant išsivaduoti iš Rusijos priespaudos daugiau ar mažiau  įtakojo gyvenimą šiame krašte. Ilzenbergą tiesiogiai kliudė kariniai 1655-1660 m. Šiaurės karo veiksmai, apie tai byloja ir tas faktas, jog Ilzenbergo dvare būta trijų patrankų, kaip spėjama, iš XVII a. “švedų paliktų”. Patrankų dovanojimas Karo muziejui Kaune 1926 m. buvo reikšmingas įvykis, nušviestas mažiausiai keturiuose periodiniuose leidiniuose. Lietuvos karininkų laikraštyje „Kardas“ 1926-03-20 rašoma, kad Ilzenbergo dvaro (Rokiškio apskr.) savininkė panelė Livija Dimšaitė paaukojo Karo Muziejui 3 istorines patrankas, kurios „…nesunkios, lietos iš keto, artimo šaudymo, matyti, buvo pritaikytos tvirtovėms ardyti (pilies sienoms bei šaudyti iš aukštumų – piliakalnių). Dar neseniai prie vienos iš šių patrankų  buvęs ir šovinys (apskrita keto kulka)… „

Iš archyvinių Rygos uosto dokumentų matyti, kad Ilzenbergo dvare jau anuo metu buvo sėkmingai plėtojama ūkinė veikla. B.Kersenbrockas per Rygos uostą prekiavo grūdais, sviestu, derva, prieskoniais ir kitais žemės ūkio produktais. 

1863-1896 metais Ilzenbergo dvarą valdė N.N.Fuchsas. Jis perstatė Ilzenbergo dvaro rūmus, kurie iš esmės nepakeisti tokie išliko iki mūsų dienų.  Naujasis savininkas N.N.Fuchsas tikrai buvo vokiečių kilmės carinės Rusijos geležinkelio inžinierius. Dvaro rūmai pastatyti XIX a. viduryje vėlyvojo klasicizmo architektūriniu stiliumi. 

Tiek dvaro rūmai, tiek ūkiniai pastatai buvo pritaikyti gynybai, turėjo tvirtas mūro sienas su specialiomis angomis šaudymui.

Ilzenbergo dvaro savininkai iki II pasaulinio karo buvo Dimšos – Eugenijus Dimša (Eugeniusz Dymsza) (1853-1918), kilęs iš Zdoniškės, jis 1896 metais nupirko Ilzenbergo dvarą. Eugenijus Dimša mokėsi Mintaujos gimnazijoje, vėliau baigė studijas Aukštojoje kelių ir komunikacijos mokykloje Peterburge. Eugenijaus Dimšos žmona - rumunė Livija Majoresku (Livia Maiorescu, 1863 – 1946). Po vyro Eugenijaus Dimšos mirties dvarą paveldėjo jo žmona Livija ir dvi dukros. Livijos tėvas Titus Livijus Majoresku (Titu Liviu Maiorescu, 1840-1917) – garsus rumunų literatūros kritikas ir politikas, įtakingiausios XIX a. Rumunijos intelektualinės ir politinės organizacijos „Junimea“ steigėjas. Ėjo aukštas pareigas Rumunijos vyriausybėje. Jo vardu pavadintas vienas iš Bukarešto universitetų.

Nustačius Lietuvos - Latvijos sieną,  dalis Ilzenbergo dvaro savininkių Dimšų žemės, kuriose gyveno daugiausiai latviai, atsidūrė Latvijoje, o joms priklausiusį Ilgio ežerą perkirto valstybinė siena.

Lietuvai netekus nepriklausomybės ir tapus Sovietų Sąjungos aneksuota šalimi, prasidėjo Lietuvos sovietizacija. Dimšų šeimai pavyko išvengti represijų, tačiau Ilzenbergo dvaras buvo konfiskuotas. Sovietmečiu dvaras priklausė kolūkiui, parkas – Onuškio tarybiniam ūkiui. 7 deš. Ilzenbergo dvaras atiteko Panevėžio „Ekrano“ gamyklai. Valdant „Ekrano“ gamyklai, Ilzenbergo dvaro sodyba buvo tvarkoma.

2003 m. dvaro rūmai kartu su 9,99 ha aplinkinės žemės buvo privatizuoti. Jį įsigijo privatus asmuo. 2012 m. įsteigta Žemės ūkio bendrovė „Ilzenbergas“, kurios pagrindinis tikslas – sukurti biodinaminį ir bendruomenės palaikomą ūkį. Pagrindinis jos veiklos principas ir metodas – „Užauginame-Perdirbame-Parduodame!“ Naujieji šeimininkai privačiomis lėšomis sutvarkė Ilzenbergo dvaro pastatus, parką ir atgaivino ūkinę veiklą.

Parengta naudojant informaciją iš žemiau nurodytų šaltinių:

Lietuvos dvarai. Dviejų tomų žinynas. Sud. Ingrida Semaškaitė. I tomas. – Vilnius, 2009, p. 226.

http://www.ilzenbergas.lt/

Kultūros vertybių registras: http://kvr.kpd.lt/#/static-heritage-detail/ba62715a-6d08-4633-b20e-a80ba6f79955

Ilzenbergo dvaro rūmai. Nuotr. Dianos Varnaitės Ilzenbergo dvaro vartai. Nuotr. Dianos Varnaitės Ilzenbergo dvaro ukiniai pastatai. Nuotr. Dianos Varnaitės Ilzenbergo dvaro svirnas. Nuotr. Dianos Varnaitės Ilzenbergo dvaro namas. Nuotr. Dianos Varnaitės

 

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas