Titulinis
Sugrįžtantys dvarai
Sugrįžtantys dvarai (32). Šilutės dvaras

Sugrįžtantys dvarai (32). Šilutės dvaras – Mažosios Lietuvos tautosakos rinkėjo, mecenato Hugo Šojaus muziejus

Mažosios Lietuvos puošmena, šiaurinės Rytų Prūsijos dalies dvarų atspindys, Šilutės Hugo Šojaus dvaras vėl, kaip ir kitados prieš šimtmetį, išgyvena savo klestėjimo laikotarpį. Tuometėje Šilokarčemoje įsikūrus vienam žinomiausių Klaipėdos krašto žmonių, pasireiškusių ekonominėje ir kultūrinėje veikloje,  Hugo Šojui, jo gyvenimas bei veikla tiek dvare, tiek visuomeniniame gyvenime siejama su laimingiausiais ir gražiausiais senojo dvaro gyvavimo metais. Hugo Šojus stengėsi ne tik reorganizuoti, atnaujinti dvarą, tačiau garsinti pačią Šilutę, skleisti jos vardą visoje Lietuvoje. Šiandien Hugo Šojus vadinamas Šilutės miesto įkūrėju.
 
Šilutės Hugo Šojaus dvaras vėl gyvas ir pasitinka lankytojus
 
Šilutės Hugo Šojaus muziejaus internetinėje svetainėje rašoma: „Bene ryškiausiai muziejaus istorijoje įsirėžusi data – 2015 m. gegužės 30 d. Tądien Šilutės miesto šventės metu iškilmingai perkirpta dvaro atidarymo juosta, o muziejininkams įteikti restauruoto Hugo Šojaus dvaro raktai. Daugybę dešimtmečių puoselėta vizija pagaliau išsipildė ir galutinai baigtas formuoti muziejaus veidas. Net pats H. Šojus kadaise yra pasakęs, kad muziejus be dvaro rūmų yra neįsivaizduojamas. Jo vizija išpildyta, o muziejininkai džiaugiasi galėdami visuomenei pristatyti Šilutės mecenato surinktas išlikusias relikvijas bei kitus istorijos lobius.
 
Šiuo metu dvaro pastatų komplekse yra muziejus, restauracijos ir edukacijos centras, kur įkurtos restauracijos dirbtuvės, o jose darbuojasi tekstilės, medžio ir popieriaus restauratoriai, taip pat veikia edukacijos klasė. Rūmuose veikia muziejaus vidaus biblioteka-archyvas.
 
Restauruotuose dvaro rūmuose taip pat yra freskų salė, rengiamos ekspozicijos rūmų menei, H. Šojaus kabinetui. Pirmajame rūmų aukšte veikia dvi parodų salės. Šiuo metu eksponuojama paroda „Hugo Šojaus etnografinė kolekcija“. Taip pat ruošiamos naujos ekspozicijos. Pirmajame dvaro aukšte veiks tokios ekspozicijos kaip „Dvaro virtuvė ir valgomasis“, „Miesto istorija“. Antrajame aukšte bus paruošta ekspozicija „Dvaras ir jo savininkai“ bei bus eksponuojamos H. Šojaus sukauptos archeologinė ir etnografinė kolekcijos, įsikurs herbariumas, atsiras galimybė apžiūrėti dvarininkų iš užsienio šalių parsivežtus suvenyrus, paskaityti jų atsiminimų.
 
Šiuo metu muziejuje ir jo filialuose sukaupta 60 150 eksponatų.“
 
Dvare įsikūrusiame Šilutės Hugo Šojaus muziejuje saugoma ir eksponuojama dailės kūrinių kolekcija, archeologiniai radiniai, gyvūnijos kolekcija, liaudies meno kolekcija, etnografijos kolekcija, dokumentų, spaudinių ir žemėlapių kolekcija, fotografijos ir atvirukai, žvejybos įrankiai.
 
Šilutės muziejininkai kviečia aplankyti muziejuje rengiamus edukacinius užsiėmimus ir paskaitas. Užsiėmimai skirti ne tik moksleiviams, bet ir jų tėveliams, mokytojams ir visiems, kurie nori pažinti įdomųjį lietuvininkų kraštą. Stebina ir džiugina itin gausus edukacinių užsiėmimų sąrašas: Knygos istorija; Duona Klaipėdos krašte; Lietuvininkų kulinarinis paveldas; Lietuvininkų buitis; Žvejyba pamaryje; Klaipėos krašto mokyklos; Sovietinių represijų inscenizacijos.
 
Lankytojai laukiami ir teminėse paskaitose, kurias siūloma pasirinkti patiems: 1923 m. sausio įvykiai Klaipėdos krašte; Vertingi leidiniai Šilutės muziejaus fonduose; Malūnų raida Lietuvoje ir Klaipėdos krašte; Medicina ir sveikatinimas Klaipėdos krašte XIX a. pab. Ir XX a. vid.
 
Muziejuje organizuojamos kilnojamosios parodos.
 
Dvare taip pat veikia Restauravimo centras. Šiuo metu jame jau dirba trys skirtingų sričių – tekstilės, medžio ir popieriaus – restauratoriai. 
 
Restauruotose ir istorinį pavidalą atgavusiose arklidėse veikia verslui nuomojamas Hugo Šojaus konferencijų centras. Konferencijų centre vyksta kultūros renginiai.
 
Truputis Šilutės Hugo Šojaus dvaro istorijos
 
                 Lėbartų dvaro savininkas Hugo Šojus (Hugo Scheu, 1845 -1937) Šilutės dvarą įsigijo 1889 m. 1896 m. dvarą suniokojo gaisras. Hugo Šojus atstatė gaisro apgadintus dvaro pastatus, o 1906 -1907 m. pertvarkė rūmus. Įkūrė parką, iškasė tvenkinius. Hugo Šojus prisidėjo prie miestelio plėtros. Gimęs Klaipėdos vokiečių šeimoje, buvo švietėjiškų pažiūrų.
 
Hugo Šojus pavertė Šilutės dvarą pavyzdiniu ūkiu ir reikšmingu šiaurinės Rytų Prūsijos dalies kultūros centru. Matydamas, kaip greitai nyksta senieji lietuvininkų amatai, tradicijos, tautosaka, jis ėmėsi rinkti lietuvininkų tautosaką, vertė ją į vokiečių kalbą. Įsteigė muziejų, kuriame buvo surinkta liaudies meno dirbinių, spaudinių, žemėlapių, etnografinių drabužių ir baldų. Tai buvo pirmasis muziejus Klaipėdos krašte. Dalį išlikusių eksponatų ir šiandien galima išvysti Šilutės muziejuje. Jis bendravo su Karaliaučiaus universiteto mokslininkais, sudarė jiems sąlygas Klaipėdos krašte rengti archeologines, etnografines bei gamtotyros ekspedicijas Karaliaučiaus universitetas Hugo Šojui suteikė garbės daktaro laipsnį. Vėliau dalį parko ir dvaro žemių Hugo Šojus dovanojo Šilutės miestui. Hugo Šojus mirė 1937 m. ir buvo palaidotas dvaro kapinėse, kurios pokariu buvo sunaikintos. Atkūrus Lietuvos Nepriklausomybę, Hugo Šojaus kapas surastas ir paženklintas. 2001 m. prie dvaro rūmų Hugo Šojui pastatytas paminklas (skulpt. Erikas Daugulis). Iki Antrojo pasaulinio karo dvare gyveno Hugo Šojaus anūkas Verneris Šojus.
 
Šalia dvaro buvo įkurtas angliško tipo  parkas su trimis tvenkiniais ir pasivaikščiojimo takais. Parke, kuris driekiasi palei Šyšos upę iki senojo geležinkelio tilto, būta apie 150 rūšių augmenijos. Dabar parke yra 40 rūšių medžių ir krūmų.
 
Antrojo pasaulinio karo metais dvaras buvo apleistas, nukentėjo nuo jame apsistojusios Raudonosios armijos.
 
1948 m. dvare buvo įkurtas pagalbinis vykdomojo komiteto  ūkis, vėliau  Žemės ūkio mokykla ir Žemės ūkio technikumas.
 
Šilutės Hugo Šojaus dvaro renesansas siejamas su Lietuvos Nepriklausomybės atgavimo laikotarpiu. Pradėtas tvarkyti Kultūros vertybių apsaugos departamento ir Šilutės r. savivaldybės lėšomis. Didžiausi restauravimo ir pritaikymo darbai įvykdyti, juos finansuojant Europos Sąjungos, Lietuvos valstybės ir Šilutės r. savivaldybės lėšomis.
 
Restauravimo projektus rengė bendrovė Projektavimo ir restauravimo institutas, archit. Saulutė Domanskienė.
 
  Šilutės Hugo Šojaus dvaro rūmai. Nuotr. Dianos Varnaitės Šilutės dvaro tarnų namas. Nuotr. Dianos Varnaitės Šilutės dvaro tarnų namo fragmentas. Nuotr. Dianos Varnaitės Šilutės dvaro arklidės - Hugo Šojaus konferencijų centras. Nuotr. Dianos Varnaitės 2001 m. prie dvaro rūmų Hugo Šojui pastatytas paminklas (skulpt. Erikas Daugulis). Nuotr. Dianos Varnaitės
 
 
Parengta naudojant informaciją iš žemiau nurodytų šaltinių:
 
Lietuvos dvarai / dviejų tomų žinynas, I-as tomas/ sud. Ingrida Semaškaitė. – V., 2009, p. 124-125.
http://silutesmuziejus.lt/muziejaus-filialai/h-sojaus-dvaras/
http://silutesmuziejus.lt/apie-muzieju/
Kristina Jokubavičienė, Roza Šikšnienė Dvarininko Hugo Šojaus (Hugo Scheu) asmenybė ir jo surinktas unikalus meno kūrinių rinkinys // Muziejinių vertybių tyrimai ir restauravimas. Straipsnis skelbiamas: http://www.ldm.lt/LDM/PDF/Metrastis_14/Jokubaviciene_Sojaus_asmenybe.pdf
http://www.alfa.lt/straipsnis/142424/silutes-dvaras-didziu-zmoniu-didus-darbai
http://www.lrt.lt/mediateka/irasas/8364
http://www.silutesnaujienos.lt/index.php?option=com_content&view=article&id=11036:nauji-kultriniai-vjai-tuoj-prasiver-i-hojaus-dvaro-konferencij-centro&catid=45:renginiai-pramogos&Itemid=100
http://www.silokarcema.lt/naujiena/1538_pazinkime-h-sojaus-dvara-is-naujo.html
http://www.pamarys.eu/baigiasi-22-metus-trukusi-h-sojaus-dvaro-restauravimo-epopeja/
http://siluteinfo.lt/silutes-krastas/lankomi-objektai/silute/silutes-hugo-sojaus-dvaras/
http://sa.lt/hugo-sojaus-dvaras-sugrazinta-istorija/
http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2015-12-03-silutes-hugo-sojaus-muziejuje-atidaroma-pirmoji-nuolatine-ekspozicija/138099
http://www.silutesnaujienos.lt/index.php?option=com_content&view=article&id=12988%3Asenovs-lietuvinink-gyvenimas-atgijo-nuolatinje-iluts-hojaus-muziejaus-ekspozicijoje&catid=81%3Anaujienos&Itemid=136

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas