Titulinis
Sugrįžtantys dvarai
Kelmės dvaras

Sugrįžtantys dvarai (15). Kelmės dvaras – 1831 m. sukilimo simbolis

Kelmės dvaro sodyba - retas Lietuvoje baroko stiliaus provincijos dvaras, kuriame 350 metų šeimininkavo Gruževskių giminė, o pats dvaras įvairiais istorijos laikotarpiais buvo švietimo ir kultūros židinys. Dėl susiklosčiusių aplinkybių Kelmės dvaras suvaidino svarbų vaidmenį 1831 m. sukilimo istorijoje.
 
Dabar dvaru rūpinasi Kelmės krašto muziejus, pristatantis visuomenei dvaro savininkų ekspoziciją, išskirtinę vietą užima ekspozicija, atspindinti Amerikos indėnų etnografiją. Sumanūs muziejininkai kviečia į patrauklius edukacinius užsiėmimus. Šio krašto žmones ir svečius vasaromis Kelmės dvaran pasiklausyti klasikinės muzikos koncertų kviečia Tytuvėnų festivalio organizatoriai. Užsukite ir Jūs.
 
Kelmės dvaras gyvas ir tarnauja šiandienos poreikiams
 
Kelmės dvare nuo 1992 m. yra įsikūręs Kelmės krašto muziejus. Jo ekspozicijos išdėstytos trijuose pastatuose. Centriniuose rūmuose veikia Kelmės dvaro istorijos bei dvaro savininkų Gruževskių šeimos ekspozicija, pateikiama medžiaga apie Lietuvos šaulių sąjungos kūrėją Vladą Pūtvį-Putvinskį, krašto archeologinius tyrinėjimus ir radinius, liaudies buities bei Kelmės krašto istoriją. Be to, čia yra vienintelė Lietuvoje ekspozicija, pristatanti Amerikos indėnų etnografiją bei vokiečių rašytoją Karl May. Dvaro vartų pastate parengta Kelmės krašto dvarų ekspozicija. Lankytojai čia gali susipažinti ir su buvusio baudžiavinio kalėjimo patalpomis bei fizinių bausmių vykdymo įrankiais.
 
Buvusiose svirno kamarose įrengtos Kelmės krašto muziejaus etnografinių eksponatų saugyklos bei ūkinė patalpa. Buvusi aruodų patalpa pritaikyta edukacinių užsiėmimų salei. Svirno palėpėje įrengta fondų saugykla - ekspozicija.
 
2012 m. Kelmės dvaro rūmų rūsiuose atidarytas Tradicinių amatų centras.
 
Edukacinės programos Kelmės krašto muziejuje
 
Muziejininkai lankytojams siūlo aibę edukacinių užsiėmimų. Moksleiviai kviečiami susipažinti su Kelmės miesto istorija, aplankant iškiliausius Kelmės paminklus, o išvykos rezultatus aptariant muziejuje.
 
Jaunųjų lankytojų mėgstama edukacinė programa „Piemenėlių buitis ir žaidimai". Dalyviai supažindinami su autentiškoje svirno aplinkoje įkurta etnografine ekspozicija, susėdę pasiklauso pasakojimo apie piemenėlius, atlieka praktines užduotis, pievelėje prie svirno vaikšto kojūkais, žaidžia „ožį mušti" ir kitus piemenėlių žaidimus, o svirno kamaroje ragauja tradicinį žemaičių valgį – bulves su sėmenimis.
 
Išskirtinė edukacinė programa, skirta indėnų buičiai ir žaidimams. Dalyviai yra supažindinami Amerikos indėnų buities ekspozicija, kviečiami pasėdėti indėniškame vigvame ir, skambant indėniškai muzikai, pasiklausyti pasakojimo apie indėnų gyvenimo papročius, atlikti keletą praktinių užduočių su indėniško rašto pavyzdžiais, šaudo iš lankų į taikinius Kelmės dvaro parke, geria ant laužo virtą indėnišką arbatą ir ragauja kukurūzinius irokėzų paplotėlius.
 
Nevengiama prisiminti ir niūriausių dvaro istorijos laikų, pristatant Kelmės dvaro baudžiavinį kalėjimą. Užsiėmimai vyksta dvaro vartų rūsyje, buvusiame kalėjime, pasakojama apie baudžiavos laikotarpio socialinius, teisinius santykius. Moksleiviai patys gali išbandyti bausmių vykdymo įrenginį, plakimo lovį, yra skaitomas nuosprendis nusikaltusiam baudžiauninkui, rodoma, kaip buvo vykdoma bausmė, dalyviai gali pavaikščioti su rekrūtų kaladėmis.
 
Neužmiršti ir tradiciniai papročiai. Rengiami Užgavėnių vaidinimai. Programos tikslas – supažindinti moksleivius su Užgavėnių atsiradimo istorija, papročiais. Pristatomi pagrindiniai Užgavėnių personažai, kaukės. Vėliau moksleiviai patys dalyvauja inscenizuotame Užgavėnių vaidinime. Jie aprengiami Užgavėnių personažais, mokomi pagrindinių dialogų ir praktiškai juos atlieka bendrai vaidindami.
 
Truputis istorijos
 
Buvusi Kelmės dvaro sodyba - vertingas Lietuvos architektūros ir istorijos paminklas. Tai retas Lietuvoje baroko stiliaus provincijos dvaras. Kelmės dvaro sodyba atspindi raiškiausius dvarų architektūros, statybos, parkų, dailės bei ūkininkavimo raidos bruožus. Tai didelė brandžios kompozicijos sodyba, kurioje gausu autentiškų pastatų, želdinių ir vandens telkinių.
 
Kelmės dvaro sodyboje, prie kelio į miestą, yra įdomus dviaukštis pastatas - 1668 m. pastatyti, o XVIII a. rekonstruoti vartai. Pirmojo aukšto patalpose buvo laiptai ir baudžiauninkų kalėjimas, antrajame aukšte - biblioteka su siaura atvira arkada orkestrui. Čia, XVIII a. buvusi biblioteka garsėjo savo turtingumu, joje tuometinis dvaro savininkas Jurgis Gruževskis buvo surinkęs apie 5 tūkst. tomų knygų. Bibliotekoje taip pat saugota daug vertingų rankraščių, retų spaudinių įvairiomis kalbomis. Dvare buvo daug unikalių numizmatikos kolekcijų. Vertingiausia iš jų - monetų kolekcija su graikų, romėnų, monetomis. Kelmės dvaro vartų bibliotekoje buvo laikomas didelis dokumentų archyvas.
 
Kelmės dvarą apie 350 metų valdė Gruževskių (Gruzewski) giminė. Giminės šaknys - Lenkijoje, Lomžos srityje. Kelmės dvaras įvairiais istorijos laikotarpiais buvo švietimo ir kultūros židinys.
 
Gruževskiai buvo aktyvūs reformacijos šalininkai. Jie 1596 m. Kelmėje įkūrė protestantų parapiją, 1622 m. pastatydino mūrinę bažnyčią.
 
Kelmės dvaras suvaidino istorinį vaidmenį per 1831 metų sukilimą. Jis prasidėjo Kelmės dvare anksčiau negu buvo numatyta. Tai lėmė aplinkybės - kovo 23-ąją Kelmėje kulkas beliejančius sukilėlius užklupo caro valdininkas rotmistras Poplonskis. Tada komitetas nutarė sukilimą pradėti nedelsiant. Sukilėlių būrys, vadovaujamas matininko K.Jautoko, 1831 m. kovo 25 d. rytą užėmė Kelmę, išvaikė carinę administraciją, paleido rekrūtus ir sukvietęs miestelėnus paskelbė, kad prasidėjo sukilimas.
 
Po sukilimo numalšinimo dvarininkas emigravo į Prancūziją, vėliau apsigyveno Šveicarijoje, Ženevoje. 1940 m. paskutinės dvaro savininkės Gabrielė Gruževskienė su dukromis Sofija ir Adolfina buvo išvarytos iš dvaro, vėliau ištremtos į Sibirą. Vokiečių okupacijos metais Kelmės dvare gyveno baronas fon Haren, pokario metais čia buvo įsikūrusi mokykla, vėliau Paukštininkystės tarybinio ūkio centras, kuris išlaikė ir dvaro pastate buvusį nedidelį visuomeninį muziejų, 1990 m. davusį pradžią Kelmės krašto muziejui.
 
Kelmės dvaro sodybos rūmai. Nuotrauka Dianos Varnaitės Kelmės dvaro svirnas, restauruotas už EEE ir Norvegijos lėšas. Nuotrauka Dianos Varnaitės Restauruotas Kelmės dvaro svirnas atvėrė duris edukacijai. Nuotrauka Dianos Varnaitės Kelmės dvaras pavasarį. Nuotrauka Dianos Varnaitės Kelmės dvaro antvartinis pastatas. Nuotrauka Dianos Varnaitės
 
 
Parengta, naudojant informaciją iš žemiau nurodytų šaltinių:
http://www.kelmesmuziejus.lt/5532/kelmes-dvaro-sodyba/istorija.html
http://www.kelmesmuziejus.lt/5531/kelmes-dvaro-sodyba.html
http://svirnas.kelmesmuziejus.lt/
http://gyvenimas.delfi.lt/leisure/kelmes-rajono-paveldas-jo-vizitine-kor...
http://www.kelmevic.lt/index.php?option=com_content&task=view&id=26&Item...
http://www.samogit.lt/zz_2010_2/zz_2010_2_16_19.pdf
http://gyvenimas.delfi.lt/leisure/article.php?id=35895867
http://www.kelme.lt/Kultura/Kulturos-istaigos/Kontaktai/Kelmes-krasto-mu...
http://www.alfa.lt/straipsnis/15030159/Kelmiskiu.ir.sveciu.laukia.naujas...
http://www.museums.lt/Zurnalas/2004'2_3/zalpiene.htm
http://www.heritage.lt/restauravimas/siauliu_aps/kelmes_dvaro_vartai.htm
http://www.kelmiskiams.lt/?p=3222
http://etaplius.lt/koncertavo-kelmes-dvare/
http://www.edukacinesprogramos.lt/edukacine-programa/kalediniai-burtai-k...
http://www.lnb.lt/lnb/selectPage.do?docLocator=138&inlanguage=lt

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas