Titulinis
Sugrįžtantys dvarai
Biržuvėnų dvaras

Sugrįžtantys Lietuvos dvarai

Diana Varnaitė
Kultūros paveldo departamento direktorė
 
Akivaizdu, kad pastaraisiais metais itin išaugo Lietuvos visuomenės susidomėjimas buvusiomis dvarų sodybomis, jų išsaugojimo ir panaudojimo perspektyvomis, dvarus steigusių Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės šeimų likimu, jų puoselėtais istoriniais parkais, dvaruose kūrusiais Lietuvos ir kitų šalių menininkais, juose kauptomis meno ir mokslo kolekcijomis, kultūriniu bei ūkiniu gyvenimu.
 
Nepaliaujamai apie tai diskutuodami retsykiais pamirštame pasidžiaugti jau nuveiktais darbais ir vieni kitus paraginti lankytis jau sutvarkytuose dvaruose bei prisiminti tuos žmones, kurie XX a. pab. – XXI a. pr. kantriai atkūrinėja laiko ir žmonių suniokotus dvarų sodybų statinius, restauruoja mažąją architektūrą, valo tvenkinius, tvarko želdinius ir, svarbiausia, pritaiko šį paveldą visuomenės reikmėms, išsaugodami vietos savitumą. Dar prieš kelerius metus kai kurių dvarų renesansas rodėsi esantis tik graži svajonė.
 
Kviečiu Jus pasidairyti atgimstančiose dvarų sodybose iš pradžių elektroninėje erdvėje, o kas turite galimybę, nepraleiskite jos – aplankykite šiuos istorinius kompleksus.
 
Biržuvėnų dvaras
 
Telšių raj. Biržuvėnų dvarą tyrinėjo ir jo vertę atskleidė paveldosaugos ekspertė Dalė Puodžiukienė: „Sodybos reikšmė ir vertė Lietuvos kultūros paveldo kontekste unikali. Biržuvėnai yra vienintelė kompleksiškai išlikusi dvaro sodyba, turinti pirminę XVII a. struktūrą ir mediniais pastatais užstatyto XVIII a. vidurio reprezentacinio dvaro kiemo fragmentus. Apie tris šimtus metų Biržuvėnai priklausė žymiai Žemaitijos didikų šeimai – Gorskiams, buvo jų minties ir norų kūrinys, iliustravęs gyvenimo būdą bei idealus. Sodyba taip pat išlaikė organišką jungtį su natūralia gamtine aplinka."
 
Medinis Biržuvėnų dvaro ponų namas, prieš kelerius metus suniokotas gaisro, restauruotas ir pritaikytas Luokės bendruomenės, bibliotekos ir muziejinei paskirčiai. Ponų namo restauravimas buvo paremtas Europos ekonominės erdvės ir Norvegijos finansinio mechanizmo programos, Lietuvos valstybės biudžeto ir Telšių raj. savivaldybės lėšomis.
 
Šiuo metu Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis restauruojami ir pritaikomi turizmo reikmėms Biržuvėnų dvaro sodybos arklidės ir vežiminės bei oficinos pastatai.
 
Biržuvėnų dvaras yra vienas lankytinų Varnių regioninio parko kultūros paveldo objektų.
 
Restauruotas Biržuvėnų dvaro ponų namas. Nuotraukos Dianos Varnaitės Ponų namo židinys. Nuotraukos Dianos Varnaitės Ponų namo židinio XIX a. plytelės. Nuotraukos Dianos Varnaitės Vaizdas pro ponų namo langą. Nuotraukos Dianos Varnaitės Dar vienas ponų namo židinys. Nuotraukos Dianos Varnaitės
 
 
Daugiau informacijos apie Biržuvėnų dvarą:
http://www.lrytas.lt/-13088161971308144193-medinis-bir%C5%BEuv%C4%97n%C5%B3-dvaras-pakilo-i%C5%A1-deg%C4%97si%C5%B3.htm
http://www.pilotas.lt/index.php/lt/architektura/item/1071-prik%C4%97l%C4%97-medin%C4%AF-bir%C5%BEuv%C4%97n%C5%B3-dvar%C4%85
http://www.kalvotoji.lt/index.php?option=com_content&view=article&id=1054:atgyja-biruvn-dvaro-didyb-&catid=10:kultra&Itemid=19
http://samogitia.mch.mii.lt/KULTURA/Birzuv_dvaras.htm

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas