Titulinis
Paveldas žiniasklaidoje
Mediniai Dievo namai

Mediniai dievo namai

2014 11 26

       
Medinė Gintališkės bažnyčia: nelygi kova su laiku
       
Plungės rajone stovinti Gintališkės Šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčia įkūnija visa tai, dėl ko ką mėgstame senąsias kaimo medinukes. Ji jauki liaudišku paprastumu, o savo forma primena tradicinį gyvenamąjį namą. Deja, būtent tokioms medinėms bažnyčioms kaip Gintališkės labiausiai gresia išnykimas. Kaimai sparčiai tuštėja, o žmonių apleidžiamos šventovės nyksta akyse, tarsi pajutusios savo nereikalingumą. Visas straipnis.        

 

2014 11 21

       
Butrimonių bažnyčioje - lietuviškas "sudiev"
       
Šalčininkų r. esanti Butrimonių šv. Arkangelo Mykolo bažnyčia yra viena iš tų, kurios patyrė baisiausią medinėms šventovėms nelaimę – gaisrą. Tai įvyko praėjusiais metais. Laimė, ugnis buvo greitai užgesinta, tad nukentėjo tik nedidelė medinės sienos dalis. Stovi ši medinukė neeilinėje vietovėje. Butrimonių dalis abipus Šalčininkų–Eišiškių kelio turi Rytų Lietuvai svarbių urbanistikos ypatumų, todėl ji - saugoma kultūros paveldo vertybė. Visas straipsnis.        

 

2014 11 19

       
Šalčininkėlių bažnyčia - kūno daktaro palikimas
       
„Tai bent būta laikų – bažnyčias statė gydytojai", – stebimės kartu su Šalčininkėlių Šv. Jurgio bažnyčios klebonu Zdzislavu Bochniaku. Tačiau neįprastas šios šventovės fundatorius – toli gražu ne vienintelė jos įdomybė. „Mūsų medinukė labai gražiai atrodo nuotraukose, ji tokia šviesi", – didžiuojasi klebonas. Bažnyčia iš tolo traukia akį šilta fasadų spalva, tačiau tik patekęs į vidų supranti, kad šiame statinyje amžinai šviečia saulė. Toks yra šiltos geltonos spalvos, kuria išdažytos sienos, efektas. Visas straipsnis.        

 

2014 11 16

       
Litas išeina, o Palūšės medinukė - lieka
       
Ignalinos rajone esanti Palūšės bažnyčia su varpine yra vienas vertingiausių bei seniausių medinių liaudies architektūros ansamblių, stovintis išskirtinio grožio vietoje – ant aukštos kalvos prie Lūšių ežero. Tad nieko keista, kad šio komplekso atvaizdas buvo pasirinktas vieno lito popierinei kupiūrai papuošti. Visą straipsnį skaitykite čia.        

 

2014 11 02

       
Inturkės bažnyčia mena kunigaikštienę Boną Sforcą        
Per tris šimtus gyventojų turinti Inturkės gyvenvietė Molėtų rajone iki šiol išsaugojo savo mokyklą, paštą, medicinos punktą, kavinę ir netgi ugniagesių komandą. Tačiau vietos bendruomenės gyvenimo centras buvo ir tebėra medinė Inturkės bažnyčia. Visas straipsnis.        

 

2014 10 23

       
Apie medinę Platelių bažnyčią sklinda įvairios legendos        
Platelių Šv.Apaštalų Petro ir Pauliaus bažnyčia buvo ne kartą atnaujinama, remontuojama, tačiau pirminė jos išvaizda iki mūsų laikų pasikeitė palyginti nedaug. Spalio pabaigoje plateliškiai pažymės savo medinukės 260 metų jubiliejų. Platelių šventovės duris atrakina jos pročkelė Petronėlė Kaubraitė. Taip Žemaitijoje vadinamos bažnyčią prižiūrinčios, tvarkančios moterys. Moteris pasakoja bažnyčiai tarnaujanti per 40 metų, dirbanti jau su septintu kunigu. Visą straipsnį skaitykite čia.        

 

2014 10 20

       
Tabariškių bažnyčia slepia daug dar neįmintų mįslių
       
Tabariškių Šv. Mykolo Arkangelo bažnyčios altoriaus Šv.Mergelės Marijos su kūdikiu Jėzumi paveikslo autorė – prieš septynerius metus mirusi garsi tabariškietė, savamokslė dailininkė, liaudies menininkė Ana Krepštul. Šios moters kūryba pasklidusi po visą pasaulį, keturis jos darbus turėjo ir šventasis popiežius Jonas Paulius II. Straipsnyje skaitykite apie unikalią Šalčininkų r. bažnyčią, ypatingo likimo šviesuolę A.Krepštul ir vietos bendruomenės rūpesčius. Visas straipsnis.        

 

2014 10 11

       
Medinėje Beržoro bažnyčioje - Žemaitijos šviesa
       
Straipsnyje skaitykite apie unikalią medinę Beržoro bažnyčią (Plungės r.), šiandien ja besirūpinančius žmones, apie Kryžiaus kelio koplyčias, kurias pasidalinę prižiūrėjo parapijos kaimai, prie kurių melstis ir kurias remontuoti draudė caro valdžia ir kurios buvo nugriautos sovietmečiu. Vienos bažnyčios pamokanti praeitis ir nenugalima yra vietos dvasia. Visas straipsnis.        

 

2014 10 07

       
Paberžės bažnyčia – Tėvo Stanislovo gėris ir grožis        
Paberžės medinėje Šv. Mergelės Marijos bažnyčioje turbūt kaip nė vienoje kitoje apima jaukių namų jausmas. Mat 27 metus čia praleidęs legendinis vienuolis kapucinas Algirdas Mykolas Dobrovolskis, žinomas Tėvo Stanislovo vardu, buvo ne tik žmonių itin mylimas sielos daktaras, bet ir subtilus dizaineris. Tėvas Stanislovas buvo kompozicijos meistras – kiekviena jo kur nors surasta smulkmena Paberžės bažnyčioje prilipo tarsi visada čia buvusi ir pabrėždavusi liaudišką jos pobūdį, išgrynintą paprastumą bei kuklumą. Skaitykite visą straipsnį.        

 

2014 09 26

       
Šventybrasčio bažnyčia: čia krikštijo Nobelio premijos laureatą
       
Šventybrastis – išskirtinė vieta, vadinama gamtos ir kultūros archyvu atviroje erdvėje. Tad ir čia stovinti medinė Kristaus Atsimainymo bažnyčia prisodrinta epochinių įvykių bei asmenybių energijos. Šventybrastyje šventa viskas: bažnyčia su varpine bei vertingu sakraliniu menu, garsiojo dievdirbio V. Svirskio kryžiais, senos kapinaitės, 1863 m. sukilėlių kapai ir paminklas jų garbei, vietos žmonių atmintyje tebegyva pagonių mitologija, keturi išlikę ąžuolų giraitės galiūnai ir giliai įspaustas garsiausio šios vietovės išeivio poeto Czeslawo Miloszo pėdsakas. Visas straipsnis.        

 

2014 09 21

       
Onuškio bažnyčia: istorinis varpas grįžo kaip viltis
       
Valstybės saugoma Onuškio Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčia yra seniausia medinė šventovė Rokiškio apylinkėse. Jos architektūriniai ypatumai domina ir mūsų dienų statybų specialistus. Mat bažnyčia pastatyta be jokių piliorių bei atramų, naudojant medines vinis ir sunėrimus be geležies. Šią vasarą onuškiečiai galėjo lengviau atsidusti – pagaliau atsirado ir į bažnyčią buvo pargabentas pavogtas prieš 335 metus šventovei vietos didikų Rajeckų ir Mlečkų dovanotas rankų darbo žalvarinis varpas. Skaitykite visą straipsnį.        

 

2014 09 16

       
Remonto reikalaujanti Salų bažnyčia: kas parašys griežtą laišką?
       

Rokiškio rajono Salų Šv. Kryžiaus bažnyčią menotyrininkai vadina medinės neogotikos grynuoliu, profesionaliausiu tokio stiliaus statiniu Lietuvoje. Ši daili medinukė nuo seniausių laikų buvo ne tik religinių apeigų, bet ir visuomeninio bei kultūrinio Salų gyvenimo ašis. Su ja susiję daug istorinių asmenybių: vyskupas Motiejus Valančius, Radvilos, grafai Tyzenhauzai, italų kilmės didikai Morikoniai, šviesuoliai kunigai, statę bažnyčią ir gelbėję jos vertybes suiručių ir karų metu. Skaitykite visą lrytas.lt straipsnį.

       

 

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas