Titulinis
Paveldas žiniasklaidoje
"Kultūros savaitės" kelionės po Lietuvos dvarus

"Kultūros savaitės" kelionės po Lietuvos dvarus

LRT radijo laidos "Kultūros savaitė" radijo kelionės po Lietuvos dvarus organizuojamos bendradarbiaujant su Kultūros paveldo departamentu.
 
2014-09-20
Visą vasarą LRT radijo laida "Kultūros savaitė" keliavo po įvairius Lietuvos dvarus: žvalgytasi, kaip sekasi juos restauruoti ir pritaikyti šiandieniniam gyvenimui. Šiandien apie penkių šimtų dvarų paveldo objektų būklė yra nevienoda, tačiau nemažai daliai jų pastarasis dešimtmetis tapo tikru renesansu. Vis dėlto ir šis laikotarpis sukėlė nemažai klausimų: kaip deramai išnaudoti dvarų atgaivinimui skiriamas lėšas, kaip dvarus paversti gyvais ir lankomais, ar įmanoma atgaivinti dvarų tradiciją? Svarbiausias dvarų paveldo problemas laidoje aptaria Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė ir Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos prezidentas Arūnas Svitojus. Pasiklausykite laidos (nuo 28 minutės)
 
2014-09-13
„Kultūros savaitė" tęsia kelionių po Lietuvos dvarus ciklą ir lankosi (nuo 37 minutės) Ukmergės r. įsikūrusiame Taujėnų dvare. Nors klasicistinio dvaro istorija susijusi su garsia didikų Radvilų šeima, "per laikotarpį, kai dvaras stovėjo tuščias, tvenkiniai pavirto šiukšlių duobėmis, iš parko liko sąvartynai, dilgėlynai, o pats pastatas be langų, be durų ir su atitinkamais užrašais. Privatizavus dvarą, sunku jį buvo taip pavadinti". Apie Taujėnų dvarą pasakoja Taujėnų dvaro direktorius Ričardas Stackevičius bei viena iš jo savininkių Vida Stackevičienė. Reportažą parengė Karina Metrikytė. Pasiklausykite laidos.
 
2014-09-06
Šį savaitę "Kultūros savaitė" kviečia aplankyti Lukšių miestelio pašonėje įsikūrusį Zyplių dvarą (nuo 37 minutės). Šis dvaras išskirtinis savo niekad nenuilstančiu šurmuliu: čia nuolat vyksta menininkų plenerai, jaunimo stovyklos, teatro vaidinimai, koncertai, parodos... Lukšių miestelio seniūnas V. Cikana pasakoja: "Dvarą atstatinėjome ne tam, kad jis būtų uždarytas, o tam, kad jis "gyventų". Čia nuolat lankosi žmonės. Neužsidarom nei šeštadienį, nei sekmadienį, nei per šventes". Reportažą parengė Raminta Jonykaitė. Pasiklausykite laidos.
 
2014-08-30
"Kultūros savaitė" kviečia aplankyti Sūduvos regiono puošmeną - Paežerių dvaro ansamblį Vilkaviškio rajone (nuo 36 minutės). Tai - viena gražiausių išlikusių rezidencijų šalyje, suprojektuota garsiojo Lauryno Gucevičiaus mokytojo, klasicizmo pradininko Lietuvoje Martyno Knakfuso. Pats Paežerių dvaras neretai vadinamas mažuoju Paryžiumi, o jo rūmai vaizdingai įvardijami kaip skirti meilei ir poezijai. Reportažą parengė Gailutė Jankauskienė. Klausykite.
 
2014-08-16
Šioje laidoje "Kultūros savaitė" lankosi Utenos r. įsikūrusiame Saldutiškio dvare (nuo 34 minutės). Iki pirmojo pasaulinio karo garsių rusų didikų giminės Jeloveckių dėka Saldutiškis tapo klestinčiu ekonominiu-kultūriniu ūkiu. Įkurti klasicizmo stiliaus dvaro rūmai, užveistas didžiulis retų augalų dendrologinis parkas, pro dvaro teritoriją nutiestas siaurasis geležinkelis. Vėliau dvaro sodyba keliavo iš rankų į rankas. Šiuo metu jo savininkas – Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos prezidentas Arūnas Svitojus. Jis turi aiškią viziją, kaip prikelti dvarą naujam gyvenimui, o svarbiausia - pritaikyti dabarties reikmėms. Reportažą parengė – Gailutė Jankauskienė. Pasiklausykite laidos.
 
2014-08-09
Radijo programa "Kultūros savaitė" šią savaitę kviečia nusikelti į Aukštaitiją - aplankyti Molėtų rajone esantį Alantos dvarą (nuo 1 val. 2 minutės). Nuo Antrojo pasaulinio karo jo rūmuose veikė žemės ūkio mokykla. Ir šiandien čia tvarkosi švietimo įstaiga - Alantos technologijos ir verslo mokykla. Jos direktorius Vladas Pusvaškis pasakoja, kad sovietmečiu rūmus išgelbėjo būtent tai, kad čia veikė žemės ūkio mokykla. Panašus įspūdis aplanko ir šiandien - ūkiški šeimininkai ir jų moksleiviai prižiūri dvarą ir užtikrina jo gyvybę. Reportažą parengė Raminta Jonykaitė. Pasiklausykite.
 
2014-08-02
Tęsiasi radijo kelionė po Lietuvos dvarus - šioje laidoje (nuo 35 minutės) lankomas bene geriausiai Žemaitijoje išlikęs Renavo dvaro ansamblis. Sudėtingomis aplinkybėmis keitęs savininkus šiandien dvaras priklauso savivaldybei, jame veikia Mažeikių muziejaus filialas. Prieš  kelis metus restauruoti Renavo dvaro rūmai lankytojus žavi sienų, lubų libdiniais, durų dekoru, įspūdinga biblioteka. „Renavo dvaro deimančiukas – turtinga biblioteka, nebūdinga kaimo vietovėje esančiam dvarui. Tačiau užėjus sovietų armijai bibliotekos laukė skaudus likimas: odiniai knygų viršeliai naudoti batams lopyti, o knygų turinys – degintas“, - pasakoja Povilas Šverebas. Reportažo autorė - Karina Metrikytė. Pasiklausykite laidos.
 
2014-07-26
"Kultūros savaitė" tęsia vasaros kelionių po Lietuvos dvarus ciklą ir lankosi (nuo 1 val. 1 minutės) Pavirvytės dvare. Ilgą laiką buvęs apleistas medinis dvaras šiandien jau laukia tyrimų ir restauravimo darbų pradžios. Tikimasi, kad ateityje jį pavyks pritaikyti sekant dvaro istorija. „Nenoriu, kad dvaras būtų tik pasilinksminimo vieta" - sako dvaro savininkas Antanas Naujokas, "Anksčiau dvarai klestėjo dėl sėkmingos ūkinės veiklos, tad ir Pavirvytės dvare noriu užsiimti žemės ūkiu“. Koks įdomios ir permainingos istorijos dvaro likimas šiandien? Reportažo autorė - Gailutė Jankauskienė. Klausykite.
 
 2014-07-19
Radijo programa "Kultūros savaitė" tęsia ciklą apie Lietuvos dvarus ir kviečia į pirmąją kelionę (nuo 34 minutės) į Latvijos pasienyje esantį Dautarų dvarą. Jis pasižymi santūria, racionalia, vokiška architektūra. Dramatiško likimo dvaras šiandien paveldosaugininkų įvardijamas kaip profesionaliai restauruoto dvaro pavyzdys. Kuo įdomus ir unikalus Dautarų dvaras? Reportažo autorė - Gailutė Jankauskienė. Pasiklausykite.
 
2014-07-12
LRT radijo programos "Kultūros savaitė" ciklo apie Lietuvos dvarus pirmajame reportaže (nuo 31 minutės) išgirskite, su kokiais sunkumais susiduria dvarus restauruojantys savininkai, ar sunku dvarų sodybas pritaikyti šiandieninėms reikmėms, ko reikia, kad dvarai būtų gyvybingi. Apie visa tai - Kultūros paveldo departamento Telšių teritorinio padalinio vedėjas Antanas Eičas, Renavo dvaro sodybos vadovas Deividas Makavičius, Pavirvytės dvaro savininkas Antanas Naujokas, Dautarų dvaro savininkė Gražina Juknevičienė ir istorikas Povilas Šverebas. Reportažo autorė - Gailutė Jankauskienė. Klausykite.
 

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas