Titulinis
Geroji patirtis
Architektūros perlas sutvisko baltumu

Architektūros perlas sutvisko baltumu

Gaisro nuniokotas Lietuvos sakralinės architektūros baroko perlu vadinamas Tytuvėnų Švč. Mergelės Marijos ir bernardinų vienuolyno ansamblis vėl tapo traukos centru. „Balta lyg gulbė,“ – taip po 2015 metais baigtų bažnyčios fasadų restauravimo darbų žvelgdami į savo šventovę kalba miestelio gyventojai. 
 
            Ansamblio valdytoja viešoji įstaiga „ Tytuvėnų piligrimų centras“ sėkmingai įvykdė projektą „Tytuvėnų Švč. Mergelės Marijos bažnyčios restauravimas ir pritaikymas viešojo kultūrinio turizmo reikmėms“, kurio ateitis dar visa neseniai atrodė gana miglota. Jei ne Europos Sąjungos lėšos, tikrai nebūtų pavykę sutvarkyti bažnyčios. Viso projekto vertė viršijo 1,25 mln. eurų.
 
          Restauratorių Tytuvėnuose laukė nelengva užduotis - per kelis mėnesius teko atlikti darbus, kuriems reikia daug laiko ir kantrybės. Pirmiausia buvo būtina nudaužyti ir nugrandyti sovietmečiu ant plytų užteptą nekokybišką tinką, dėl kurio bažnyčios viduje kaupdavosi drėgmė, kenkusi paveikslams ir kitoms vertybėms, įrengti alsuojančias nuogrindas, atnaujinti elektros instaliaciją.
 
          Tvarkydami bažnyčios tambūrą, jo nišoje ir viduje restauratoriai atidengė keletą sieninės tapybos fragmentų. Bažnyčios klebonas Rimantas Žaromskis spėja, kad ir pastato interjere slypi įdomių dalykų: „Po tais uždažymais daug lobių gali būti, juk bažnyčia statyta XVII amžiaus pirmajame trečdalyje, tai, žinote, kiek laiko praėjo – 400 metų“. 
 
         Klebonas prisipažįsta jau pasvajojąs ir apie bažnyčios vidaus atnaujinimą, tačiau jo nuomone, pirmiau pagalbos šaukiasi arkadų galerija, kurią puošiančios freskos kasmet vis labiau nyksta, o sutvarkius vienuolyno ūkinius pastatus, būtų galima suteikti nakvynę didesniam būriui turistų.
 
        Tytuvėnų ansamblis yra viena iš Popiežiaus Jono Pauliaus antrojo piligrimų kelio stotelių, tad  tytuvėniškiai tiki, jog klebono svajonės gali išsipildyti.     
 
      Tytuvėnų Švč. Mergelės Marijos ir bernardinų vienuolyno ansamblis priskiriamas prie vertingiausių XVII – XVIII a. Rytų Europos  architektūros ansamblių. Jo formose ryški gotikos, renesanso ir baroko stilių dermė. Ansamblį sudaro bažnyčia, vienuolynas, šventoriaus tvoros arkados su Kristaus laiptų koplyčia, naujokyno bei ūkio pastatai. Įdomus ir bažnyčios interjeras, kuriame XVIII amžiuje buvo suformuotas devynių puošnių vėlyvojo baroko altorių ansamblis, įrengti barokinai vargonai.
 
Tytuvėnų Švč. Mergelės Marijos bažnyčia Tytuvėnų Švč. Mergelės Marijos bažnyčia Tytuvėnų Švč. Mergelės Marijos bažnyčia Tytuvėnų Švč. Mergelės Marijos bažnyčia Tytuvėnų Švč. Mergelės Marijos bažnyčia
 

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas