En    
 
 
Šnipiškių g. 3, LT-09309 Vilnius, tel. 8 5 273 42 56, faks. 8 5 272 40 58, el.paštas: centras@heritage.lt   

Už Raudonės pilies malūno nepriežiūrą V. Kiaušui skirta 1000 Lt bauda

2014-03-20

Jurbarko r. apylinkės teismas pripažino, kad UAB „Raudonės malūnas“ yra kalta dėl reikalavimų atlikti Raudonės pilies malūno tvarkymo darbus nevykdymo. Malūną valdančiai bendrovei skirta 1 000 litų bauda. 

Kultūros paveldo departamento (toliau - Departamento) Tauragės teritorinio padalinio reikalavimas sutvarkyti Raudonės pilies kompleksui priklausantį pastatą UAB „Raudonės malūnas“ direktoriui Vytautui Kiaušui įteiktas dar 2013 m. spalio mėnesį. Reikalauta užsandarinti atviras pastato langų ir durų angas bei rytinio fligelio stogą, sutaisyti lietaus vandens surinkimo ir nuvedimo sistemą, sutvarkyti malūną supančią aplinką. Teisme V. Kiaušas reikalavimo nevykdymą teisino teigdamas, kad tai nebuvo būtina - užsandarinti angų nereikėjo, nes prie malūno nėra priėjimo, o nesutvarkius lietvamzdžių vanduo tiesiog nubėgdavo siena – ir savo kaltės nepripažino. Visgi šie argumentai teisėjų neįtikino.

Komentuodama šį atvejį Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė sakė: „Raudonės pilies malūnas – mūsų visų istorinės praeities ženklas, kuriam valstybė yra suteikusi nacionalinio reikšmingumo lygmens saugomo kultūros paveldo objekto statusą. Jį įsigydama akcinė bendrovė įsipareigojo užtikrinti, kad šis neogotikinis statinys nesuniokotas išliktų ir ateities kartoms. Vengimas šiuos įsipareigojimus vykdyti išduoda atsainų bendrovės vadovo požiūrį į mūsų kultūros paveldą ir Departamento toleruojamas būti negali. Jei į atvejus, kai įsigiję visai tautai svarbius pastatus privatūs savininkai leidžia jiems nykti, žiūrėtume ramiai, valstybės saugomo objekto statusas taptų formalumu, neturinčiu prasmės.“

Iki XVI a. Raudonė buvo karališkasis dvaras, tik XVII a. pradžioje, kai jį ėmė valdyti feodalas Krišpinas Kiršenšteinas, iškilo Raudonės dvaro rūmai-pilis. Pilį pritaikydami savo poreikiams ją keitė ne tik Kiršenšteinai, bet ir vėlesni jos šeimininkai - Olendskiai, P. Zubovas, jo dukra Sofija fon Pierch ir vaikaitė. Itin reikšmingi perstatymai vykdyti 1856 - 1877 m. Po jų pilis įgijo neogotikos bruožų, o šalia vieno iš tvenkinių iškilo visiškai naujas neogotikinis statinys, iš pradžių naudotas kaip ratinė ir oficina. Kaip tik jame 1923 m. ir įrengtas malūnas. UAB „Raudonės Malūnas“ šį pastatą įsigijo 2005 m.

Spausdinimo versija