En    
 
 
Šnipiškių g. 3, LT-09309 Vilnius, tel. 8 5 273 42 56, faks. 8 5 272 40 58, el.paštas: centras@heritage.lt   

Paskutinis praktinis seminaras „Atviri namai“

2013-10-07

Spalio 9 d. vyks paskutinis ciklo „Atviri namai“ seminaras, kuriame ketina dalyvauti beveik dvidešimties privačių namų savininkai, architektai, medinio paveldo ir priešgaisrinės tarnybos specialistai bei paveldosaugos studijų magistrantai.

XIX a. pabaigoje ir XX a. pirmoje pusėje statyti mediniai namai paplitę daugelyje istorinių Kauno rajonų. Vilos, sodybiniai, nuomojamų butų, geležinkeliečių, kariškių namai teikia miestui savitą charakterį. Mediniai pastatai vis labiau vertinami paveldo specialistų, architektūros istorikų. Net ypatingomis formomis bei dekoru nepasižymintys mediniai namai saugotini kaip natūralių medžiagų panaudojimo ir sveikos, ekologiškos gyvenamosios aplinkos pavyzdžiai. Deja, viena didžiausių problemų – netinkama tokių namų priežiūra bei atnaujinimas. Dėl lėšų, žinių, pagarbos paveldui stokos medinė architektūra neretai darkoma, pradinė išvaizda pažeidžiama nevykusiais naujadarais, svetima medžiui plastiko, metalo apdaila.

Suprantama, jog ekonominė situacija šiuo metu nepalanki medinių namų savininkams, teisinė bazė taip pat neskatina pastatų išsaugojimo. Tačiau ne ką mažiau svarbus ir trečias dėmuo – gyventojų žinios apie jų turimo namo architektūros specifiką bei sąmoningas noras šią architektūrą išlaikyti ir tinkamai pritaikyti šių dienų reikmėms. Dėl žinių stokos, net ir turėdami pakankamai lėšų, savininkai ne visada teisingai atnaujina pastatus. Kadangi renovacijos technologijos nuolat tobulėja, natūralu, kad namų gyventojai nebūtinai jas žino.

Kauno medinės architektūros duomenų bazės „Archimedė“ komanda ir Vytauto Didžiojo universiteto mokslininkai vykdydami Kultūros paveldo departamento dalinai finansuojamą projektą organizuoja praktinių seminarų ciklą „Atviri namai“. Pirmieji du tiksliniai seminarai vyko privačiuose projekte dalyvaujančių savininkų namuose. Jų metu kelis medinius Žaliakalnio namus apžiūrėjo menotyrininkė prof. dr. Nijolė Lukšionytė, architektė dr. Rasa Bertašiūtė ir restauratorius KPD ekspertas Tadas Stefanovičius. Per susitikimus išsiaiškintos savininkams aktualios jų namų tvarkybos problemos. Specialistai ne tik vietoje įvertino pastatų būklę, bet ir suteikė informacijos, kaip tinkamai prižiūrėti gyvenamą medinę architektūrą, kokie sprendimai pasiteisintų vienu ar kitu atveju.

Aplankyti mediniai namai statyti 1920-1930 metais, išlikę beveik arba visiškai autentiški. Nuo pastatymo gerai išsilaikiusios rąstų sienos, filinginės durys, profiliuoti langų rėmai su užraktais, koklių krosnys. Bėgant laikui, mediniai namai dėvisi: apsilupa dažai, mažėja langų, durų sandarumas, prakiūra sovietmečiu asbocementiniais lakštais (šiferiu) perdengti stogai. Neišvengiamai kyla būtinybė namus renovuoti. Konsultacijų metu savininkai domėjosi tinkamos namo būklės palaikymo, apšiltinimo, vidaus perplanavimo, medinių detalių keitimo galimybėmis.

Pastebėta, jog viena aktualiausių problemų – nesandarūs langai. Nesigilindami į medžiagų suderinamumą, savininkai neretai prastos būklės medinius langus keičia pigiais plastikiniais, tikėdamiesi, kad jie bus sandarūs bei patvarūs. Tačiau plastikiniai langai ne tik sudarko autentišką namo išvaizdą, bet ir pažeidžia vėdinimo apykaitą – name pablogėja mikroklimatas, gali pradėti drėkti ir pelyti sienos. Specialistai tikina, jog plastiko langai nėra ilgaamžiai. Lankantis mediniuose Žaliakalnio namuose, ne vienas šeimininkas domėjosi būtent langų pakeitimo galimybėmis. Dr. Rasa Bertašiūtė su namų savininkais pasidalijo Skandinavijos šalių praktika, kai išorėje paliekamas autentiškas lango rėmas, o vidinėje pusėje montuojamas sandarus stiklo paketas.

Mediniams namams ypač aktuali apšiltinimo problema. Prieškarinių langų sienos dažniausiai buvo renčiamos iš palyginti nestorų rąstų, perdangos užpilamos spaliais, smėliu. Šiandien tokios konstrukcijos name sunkoka palaikyti optimalią temperatūrą. Būtinas šiltinimas, tačiau yra įvairių jo būdų – svarbu išsiaiškinti, koks būtų tinkamiausias konkrečiam namui. Medinė architektūra dėl savo trapumo, pažeidžiamumo apskritai turi būti ypatingai jautriai tvarkoma. Todėl apšiltinant tokį namą geriau pasitarti su šios srities specialistais. Seminarų metu apžiūrint namus, savininkai buvo konsultuojami, kokios šiltinimo medžiagos ir būdai tiktų konkretiems pastatams.

Nors daugumos aplankytų namų savininkai domisi tinkama medinės architektūros priežiūra, tačiau net ir saugomoje Žaliakalnio dalyje apstu nesėkmingų renovacijų. Dar daugiau sudarkytų namų Panemunėje, Vilijampolėje, Aleksote. Aplankius savininkus paaiškėjo, kad žmonėms trūksta žinių ne tik teisiniais, bet ir praktiniais pastatų tvarkymo klausimais. Siekiant, kad gyventojams taptų prieinamos žinios apie medinių pastatų konstrukcijų priežiūrą, tinkamos stogo dangos, apdailos parinkimą, spalio 9 dieną vyks trečioji seminarų ciklo „Atviras namas“ dalis. Į seminarą susirinkę medinių namų savininkai turės galimybę ne tik išklausyti patarimus, bet ir patys užduoti rūpimus klausimus bei padiskutuoti ieškant optimalių sprendimų.

Kontaktinis asmuo:

Prof. dr. Nijolė Lukšionytė

Mob. 8~605 24304

info@archimede.lt

Spausdinimo versija