En    
 
 
Šnipiškių g. 3, LT-09309 Vilnius, tel. 8 5 273 42 56, faks. 8 5 272 40 58, el.paštas: centras@heritage.lt   

Atviri namai: praktinių seminarų ciklas apie miesto medinių namų tvarkybą, priežiūrą ir prevenciją

2013-09-17

XIX a. pabaigoje – XX a. pirmoje pusėje didžioji dalis Kauno namų buvo mediniai. Įvairiuose miesto istoriniuose rajonuose išliko apie 2000 gyvenamųjų namų. Tačiau daugelio jų fizinė būklė prasta. Kiti atnaujinami, dėl lėšų stokos arba neišmanymo naikinant tradicinius architektūros elementus bei medžiagiškumą.

Aktuali problema medinių namų savininkams – medžio irimas dėl įvairių kenkėjų, aplinkos poveikio. Todėl gyventojams itin svarbu išmanyti šiuolaikinius medinės architektūros priežiūros bei apsaugos būdus bei medžiagas ir jas taikant nuolat palaikyti gerą pastato būklę taip pratęsiant pastato ilgaamžiškumą. Mediniai pastatai – ypatinga nekilnojamo turto rūšis. Dėl pagrindinės statybinės medžiagos – medžio – gaisro pavojus čia vertinamas žymiai rizikingiau negu prižiūrint mūrinius namus. Todėl svarbu gerai išmanyti įvairius išorės veiksnius ir prevencijos priemones, turto draudimo niuansus bei finansavimo mechanizmus, kurie yra tiesioginiai veiksniai medinių pastatų išsaugojimo procese.

Vytauto Didžiojo universiteto Menų fakulteto mokslininkai ir studentai jau nuo 2009 m. kaupia vizualinę bei dokumentinę medžiagą apie sparčiai nykstančią Kauno medinę architektūrą, ruošia objektų aprašus ir pildo sukurtą skaitmeninę duomenų bazę, prieinamą internete www.archimede.lt Tokiu būdu su mediniu paveldu supažindinamos įvairios tikslinės visuomenės grupės: miesto medinių namų gyventojai, architektai praktikai, mediniu architektūros paveldu besidomintys paveldosaugos ir architektūros specialybių studentai. Taip pat kuriama medinio paveldo ekspertus, praktikuojančius architektus, būsimuosius paveldo specialistus jungianti virtuali bendruomenė, apie nykstančios medinės architektūros savitumus, vertybes, išsaugojimo ir restauravimo metodiką konsultuojami gyventojai ir kiti besidomintys.

Šio projekto metu bus organizuojami medinės architektūros paveldo specialistų vedami trys praktiniai seminarai. Spalio 1 ir 2 dienomis bus rengiami tiksliniai seminarai medinių namų savininkams, kuriuose mokslininkės prof. dr. Nijolė Lukšionytė, dr. Rasa Bertašiūtė ir KPD ekspertas Tadas Stefanovičius patars namų savininkams, kaip teisingai ir tinkamai sutvarkyti autentiškus Žaliakalnio namus.

Spalio 9 d. 16 val. visi suinteresuoti gyventojai, namų savininkai ir ekspertai kviečiami į viešą praktinį seminarą, kuriame bus aptariamos šios temos: 1) „Medinių pastatų konstrukcijų priežiūra ir atnaujinimas“ (Tadas Stefanovičius); 2) „Medinių pastatų dangos, apdailos, dekoro ir kitų elementų priežiūra, saugojimas ir atkūrimas“ (dr. Rasa Bertašiūtė); 3) „Medinio paveldo prevencija (priešgaisrinės apsaugos atstovas). Būtina išankstinė registracija el. paštu info@archimede.lt arba telefonu: 8~676 65799 (2013 m. rugsėjo 23 d. – spalio 4 d. imtinai).

Papildoma informacija skelbiama interneto tinkalapiuose www.vdu.lt, www.archimede.lt, https://www.facebook.com/Archimede.lt.

Projekto rėmėjai:

Projektą dalinai finansuoja Kultūros paveldo deparatamentas prie Kultūros ministerijos

Vytauto Didžiojo universitetas

Medinių namų savininkai

Spausdinimo versija