En    
 
 
Šnipiškių g. 3, LT-09309 Vilnius, tel. 8 5 273 42 56, faks. 8 5 272 40 58, el.paštas: centras@heritage.lt   

Savavališkus statinius Raudondvario dvarvietėje – griauti

2013-01-31

Vilniaus rajono apylinkės teismas priėmė sprendimą byloje dėl neteisėtų statinių Vilniaus rajone, Riešės seniūnijoje esančio Raudondvario dvaro sodybos teritorijoje.

Šioje dvarvietėje vienas iš jos savininkų Juozas Podrezas, neturėdamas statybą leidžiančių dokumentų, susirentė pagalbinio ūkio paskirties statinius: gelžbetoninį garažą bei pašiūrę. Raudondvario dvaro sodyba yra įrašyta Kultūros vertybių registre.

Kultūros paveldo departamentui pareikalavus, statybos valstybinę priežiūrą atliekantys pareigūnai konstatavo savavališkos statybos faktą ir nurodė J.Podrezui savo lėšomis pašalinti garažą, pašiūrę bei sutvarkyti statybvietę. Tačiau statinių savininkas šio nurodymo neįvykdė, todėl buvo kreiptasi į teismą.

Bylą išnagrinėjęs Vilniaus rajono apylinkės teismas įpareigojo J.Podrezą per tris mėnesius pašalinti savavališkos statybos padarinius. Jeigu jis nevykdys ir teismo sprendimo, tuomet Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai bus leista nugriauti neteisėtus statinius, išieškant patirtas išlaidas iš J.Podrezo.

Šalia Molėtų plento esantis vienas iš septynių Lietuvos Raudondvarių – nuo XVIII a. minimas Puzinų dvaras, vėliau perėjęs Senkievičiams, kuriems priklausė iki Antrojo pasaulinio karo. Dvaro sodyba sunyko sovietmečiu, kai kurie pastatai buvo nugriauti, kiti – perstatyti.

Tačiau stebuklingai išliko antras pagal puošnumą po buvusio ponų namo pastatas – lobynas, t.y., dviejų aukštų medinis statinys su bokštelio smaile. Lobyne bajorai laikydavo karo žygių trofėjus, ginklus, brangenybes, giminės archyvą. Medinių dvarų architektūros tyrinėtoja Dalė Puodžiukienė teigia, kad Raudondvario dvaro sodybos lobynas yra vienas gražiausių net tik Lietuvoje, bet ir visoje Vidurio Europoje.

Kultūros paveldo departamentas primena, kad statybos darbus dvarų teritorijoje būtina suderinti su departamentu ir gauti jiems leidimą.

Kontaktinis asmuo – Rasa TRAPIKIENĖ

Kultūros paveldo departamentas

Vilniaus teritorinio padalinio vyriausioji specialistė

Tel.: (8 5) 272 40 69

El. paštas: r.trapikiene@heritage.lt

Nuotraukose: Raudondvario dvaro sodybos lobynas ir svirnelis

Spausdinimo versija