En    
 
 
Šnipiškių g. 3, LT-09309 Vilnius, tel. 8 5 273 42 56, faks. 8 5 272 40 58, el.paštas: centras@heritage.lt   

Paveldo dienos atvers sienų tapybos lobius

Rugsėjo 16 – 25 dienomis Lietuvoje vyks kasmetiniai Europos Tarybos programos „Europos paveldo dienos“ renginiai, kuriuos organizuoja Kultūros paveldo departamentas kartu su miestų ir rajonų savivaldybėmis. Šiais metais jų tema – „Paslėpti lobiai. Sienų tapyba“. Ji oficialiai skelbiama balandžio 18-ąją, minint Tarptautinę paminklų apsaugos dieną.

Didelio visuomenės susidomėjimo sulaukiančių Europos paveldo dienų metu bus pristatyta įvairių istorinių epochų sienų tapyba Lietuvos miestų ir miestelių bažnyčiose, vienuolynuose, rūmuose, dvaruose, visuomeniniuose bei gyvenamuosiuose pastatuose. Planuojamos pažintinės išvykos aplankant sienų tapyba garsėjančius kultūros paveldo objektus, viešosios paskaitos, edukaciniai užsiėmimai, dokumentinių filmų peržiūros bei parodos.

Specialiai Europos paveldo dienoms sukurtas dokumentinis filmas „Sienų tapyba Lietuvoje“.

Vienas iš svarbiausių Paveldo dienų renginių tikslų yra išryškinti sienų tapybos vertę, pristatyti iškiliausius šio meno kūrėjus, sakralinio bei pasaulietinio sienų dekoro pavyzdžius, skirtingas atlikimo technikas, o taip pat – integruoti sienų tapybos paveldą į kultūrinio turizmo maršrutus.

Šiuo metu sudarinėjama konkreti Europos paveldo dienų programa. Kultūros paveldo departamentas kviečia bendruomenes ir savivaldybes pristatyti savo objektus, o privačius tokių objektų valdytojus ir savininkus – atverti kasdien nematomus sienų tapybos turtus plačiajam pažinimui. Jeigu kai kurių savivaldybių teritorijoje nėra išlikusio sienų dekoro, jos gali supažindinti su kitomis svarbiomis kultūros paveldo vertybėmis, „paslėptais“ lobiais, kurie paprastai būna neprieinami visuomenei.

Nuo viduramžių žinomas Lietuvos statinių išorės ir vidaus dekoras pasižymi stilių, spalvų, siužetų ir technologijų įvairove. Seniausia iki mūsų dienų išsaugota freska yra Vilniaus katedros kriptoje XIV a. pabaigoje nutapyta epitafinė kompozicija „Nukryžiuotasis su Švč. Mergele Marija ir Šv.evangelistu Jonu“. Daugiausiai turime išlikusios baroko laikotarpio sienų tapybos. Tačiau apskritai tai yra meno sritis, vis dar kupina netikėtų atradimų ir reikalaujanti istorinių tyrimų. Būtent tokių tyrimų metu Trakų parapinėje bažnyčioje buvo atidengti analogų Lietuvoje neturintys XV a. sienų tapybos fragmentai.

Spausdinimo versija