En    
 
 
Šnipiškių g. 3, LT-09309 Vilnius, tel. 8 5 273 42 56, faks. 8 5 272 40 58, el.paštas: centras@heritage.lt   

Privatiems paveldo valdytojams išmokėtos kompensacijos

Valstybė kompensuoja privatiems kultūros paveldo savininkams dalį asmeninių lėšų, skirtų įvairiems jų valdomų objektų paveldosaugos tvarkybos darbams. Kompensavimo programa veikia nuo 2006 – ųjų. Iš viso 2006 –2010 metais kompensacijoms teko 3mln.783,288 tūkst. Lt.

887,980 tūkst. Lt skirta už 11 dvarų taikomuosius tyrimus ir tvarkomuosius paveldosaugos darbus.

Apskritai dvarų savininkams skirtos kompensacijos sudaro 23,5 proc. visų išmokėtų kompensacijų

Praėjusiais 2010 metais Kultūros paveldo departamentas gavo 7 valdytojų prašymus išmokėti kompensaciją. Departamentas tam skyrė 300 tūkst. litų.

Išnagrinėjus pateiktus prašymus, kompensacijos išmokėtos už Žemaitkiemio dvaro sodybos (Kauno raj.) svirno stogo restauravimą, už Paliesiaus dvaro sodybos (Ignalinos raj.) taikomuosius tyrimus ir tvarkybos darbų projekto parengimą, už Kybartų miestelyje esančio vertingo pastato Basanavičiaus g. 38 avarinės būklės likvidavimą, už Vilniaus šv. arkangelo Rapolo bažnyčios laiptų aikštelių ir laiptų bei tvoros tvarkybos darbus, už Dautarų dvaro sodybos (Mažeikių raj.) plastinio dekoro ir polichrominio dažymo restauravimą, už Klaipėdoje esančio Tomo g. 22/Didžiojo Vandens g. 21 rūsio sienų ir mūro konservavimą ir restauravimą.

Kultūros paveldo departamentas primena, kad privačių savininkų valdomų kultūros paveldo objektų tyrimai kompensuojami 100 proc., avarijos grėsmės šalinimas, konservavimas ir restauravimas – iki 50 proc. Tiek pat – 50 proc. – kompensuojami ir projektavimo darbai. Itin trapiam mediniam paveldui visi minėti darbai kompensuojami iki 70 proc. Norint atsiimti dalį investuotų asmeninių lėšų būtina, kad paveldo objektas būtų saugomas valstybės, kad jis būtų prieinamas visuomenei ir, žinoma, privalomi nepriekaištingai parengti paveldosaugos tvarkybos dokumentai.

Pasiryžę tvarkyti savo valdomą valstybinės reikšmės kultūros paveldą savininkai visada laukiami departamente, kur gaus reikalingas konsultacijas bei visokeriopą pagalbą. Jeigu jau šiais metais ketinama imtis tyrimų, projektavimo ar ir didesnių tvarkybos darbų, dabar pats metas pradėti rengti kompensavimo prašymus, kurie priimami iki spalio mėnesio. Kompensacijos bus išmokamos metų pabaigoje.

Kontaktinis asmuo:

Bronislava Raupėnienė

Planavimo ir programų skyrius

Kultūros paveldo departamentas

Tel.: 272 40 26

Mob: 8 698 74953

brone@heritage.lt

Spausdinimo versija