En    
 
 
Šnipiškių g. 3, LT-09309 Vilnius, tel. 8 5 273 42 56, faks. 8 5 272 40 58, el.paštas: centras@heritage.lt   

Vilniaus klubas restauruos grafų rūmus

Verslo, kultūros, politikos elito atstovus vienijančio Vilniaus klubo aktyvistai susitiko su Kultūros paveldo departamento atstovais ir paveldo tvarkybos specialistais.

Šis 1998m. susibūręs klubas prieš trejus metus įgijo teisę dvidešimt metų naudoti savo veiklai valstybės saugomą paveldo objektą – sostinės Trakų gatvės 2-uoju numeriu pažymėtų grafų Umiastovskių rūmų antrąjį aukštą. Tačiau klubo susitikimas su paveldosaugininkais surengtas ne šioje vietoje, bet Vilniaus – Islandijos gatvių sandūroje stovinčiame XIXa. pradžios name, kuris laikomas itin sėkmingu restauravimo ir pritaikymo šiuolaikiniams poreikiams pavyzdžiu. Čia dirbo aukštos klasės specialistai, kiek įmanoma išsaugoję autentą.

Būtent nepriekaištingai sutvarkytą istorinį objektą norėjo pamatyti Vilniaus klubo nariai prieš imdamiesi gaivinti apleistą grafų Umiastovskių palikimą. Susitikimo metu jie apžiūrėjo keletą iš trisdešimties įspūdingai restauruotų kambarių. Apie tinkamiausių sprendimų paieškas, iškilusius sunkumus papasakojo ir į klubiečių klausimus atsakė pastato projekto autorius architektas Saulius Misevičius, sienų ir tapybos restauravimui vadovavęs Vytautas Dzindziliauskas, krosnių restauratorė Aelita Bielinytė, Restauravimo tarybos pirmininkė Dalia Krūminienė.

Didikų Umiastovskių rūmai iki mūsų dienų išlaikė beveik nepakitusį fasadą ir daug interjero fragmentų: spalvoto marmuro židinių, koklinių krosnių, lubų lipdinių. Jų šeimininkai buvo išskirtinės kultūros bei išsilavinimo žmonės, aktyviai rėmę ir patys dalyvavę 1794m., 1831m. ir 1863m. sukilimuose.

Iki pat Antrojo pasaulinio karo čia virė aktyvus visuomeninis gyvenimas. Į XXa. pradžioje gražuolės grafienės Janinos Umiastovskos rengtus pobūvius sugužėdavo iki pusės tūkstančio svečių. Vyko slapti lietuviški vakarėliai, veikė inteligentų klubas, visuomeninės draugijos. Kilus Pirmajam pasauliniam karui, grafienė savo rūmuose įrengė 70 vietų karo ligoninę. J.Umiastovska aukojo labdarai, rėmė mokslą, Vilniaus universitetui padovanojo kelis žemės sklypus su pastatais, finansavo Vilniaus katedros restauravimo darbus, išlaikė jos rūmuose veikusią neturtingų merginų siuvimo mokyklą.

Vilniaus klubo nariai patikino sieksiantys, kad šį reikšmingą kultūros ir istorijos objektą restauruotų aukščiausios kvalifikacijos specialistai. Klubiečiai rūmų tvarkybai surinko beveik pusę milijono litų. Tikimasi, kad šiam tikslui pavyks gauti ir ES struktūrinių fondų lėšų. Klubo tarybos narys Vidmantas Janulevičius paneigė sklandančius gandus, neva Vilniaus klubas ketina pastatą privatizuoti: „Mes tik norime rūmus restauruoti ir skirti sostinės kultūrinėms reikmėms. Tai būtų mūsų dovana Vilniui.“ Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė susitikimo metu patvirtino, kad departamentas visokeriopai palaiko kiekvieną iniciatyvą, kuri padeda mūsų paveldą apsaugoti nuo išnykimo ir prikelti naujam gyvenimui išsaugant didžiausią jo vertybę – autentiškumą.

Kontaktiniai asmenys:

Vidmantas Janulevičius

Vilniaus klubo Tarybos narys

Mob.:8 698 23232

El paštas: vidmantas@bod.lt,

Diana Varnaitė

Kultūros paveldo departamento direktorė

Tel.: 85 273 42 56

Mob.: 8 698 40416

El.paštas: varnaite@heritage.lt

Spausdinimo versija