En    
 
 
Šnipiškių g. 3, LT-09309 Vilnius, tel. 8 5 273 42 56, faks. 8 5 272 40 58, el.paštas: centras@heritage.lt   

Kam negresia nacionalizacija

Lietuvos Vyriausybė sieks konfiskuoti privačių savininkų valdomus, bet neprižiūrimus kultūros paveldo objektus. Teisingumo ir Kultūros ministerijoms bei Kultūros paveldo departamentui jau pavesta rengti tam reikalingas įstatymų pataisas. Tačiau toli gražu ne visi privatūs valdytojai aplaidžiai elgiasi su nacionalinės svarbos paveldo objektais. Esama ir sektinų pavyzdžių, kuriais galime pasidžiaugti.

Vykdant Kultūros paveldo departamento direktorės Dianos Varnaitės 2010 m. gegužės mėnesį išleistą įsakymą dėl neprižiūrimų kultūros paveldo statinių patikrinimo, Kauno apskrityje aplankyti 54 kultūros paveldo objektai. Vienas iš jų, kuriame labai atidžiai buvo vykdomi Kultūros paveldo departamento reikalavimai, yra valstybės saugoma XVIII a. viduryje – XIX a. antrojoje pusėje susiformavusi Lančiūnavos dvaro sodyba Kėdainių rajone. Iki šiol išlikę vertingiausi šio komplekso dalykai: kompozicija, rūmai, bažnyčia-koplyčia, ledainė, svirnas, kalvė, elektrinė, parkas.

Sodybos savininkas užsandarino atviras langų ir durų angas, išvalė iš pastatų vidaus šiukšles, buvusio tvarto fragmentus uždengė laikina danga, iškritusias stogų čerpes pakeitė naujomis, pašalino sovietmečiu išdygusius beverčius statinius bei menkaverčius želdynus. Rūmų pastatas buvo aptvertas laikina tvora.

Taip pat užsandarintos atviros langų ir durų angos, iškirsti iš po pamatų augantys medžiai, pašalinti menkaverčiai želdiniai Pauslajo (Kušleikiškio) dvaro sodyboje. Pašumerio buvusios dvaro sodybos svirno savininkas ėmėsi jį sustiprinti, užsandarino kiaurą stogą, apsaugodamas autentišką XIX a. medinės architektūros objektą nuo visiško sunykimo.

Paveldosaugininkų reikalavimus įvykdė buvusios ,,Žydų‘‘ ligoninės ir Kauno senamiestyje esančios Kurpių g. 28A pastatų valdytojai. Pastarojo namo savininkai sustiprino ir laikančiąsias konstrukcijas.

Į kultūros vertybių registrą įtraukto Vilniaus gatvės 10 numeriu pažymėto namo savininkas ne tik naujai užsandarino langus bei duris, nuo stogo pašalino išaugusius medelius, bet ir nuotraukomis bei brėžiniais užfiksavo pastato viduje išlikusius autentiškus XIX a. siužetinės tapybos fragmentus. Juose vaizduojami Kaune per Nemuną besikeliantys Napoleono armijos kariai bei kitos tuometinio miesto gyvenimo realijos.

Kontaktinis asmuo:

Asta Naureckaitė

Kultūros paveldo departamentas

Kauno teritorinio padalinio

vyr. valstybinė inspektorė

Tel.: 8 37 20 85 84

asta.n@heritage.lt

Lančiūnavos dvaro tvartas iki konservavimoKonservuotas Lančiūnavos dvaro tvartas

 

 

 

 

Nuotraukose: Lančiūnavos dvaro tvartas iki konservavimo

                          Konservuotas Lančiūnavos dvaro tvartas

Spausdinimo versija