En    
 
 
Šnipiškių g. 3, LT-09309 Vilnius, tel. 8 5 273 42 56, faks. 8 5 272 40 58, el.paštas: centras@heritage.lt   

EPD 2005 ,,Europa, bendras paveldas. Kultūros vertybės ir kultūrinis turizmas“

EUROPA, BENDRAS PAVELDAS. KULTŪROS VERTYBĖS IR KULTŪRINIS TURIZMAS

 

Council of Europe
Europos paveldo dienos
Kultūros paveldo departamentas

EPD 2005 PRISTATYMAS

Kaip visoje Europoje, taip ir Lietuvoje, ,,Europos paveldo dienų" tema siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į tam tikrą mūsų šalies paveldo sritį, įgalinti pažinti ją giliau ir suvokti šio paveldo ilgalaikį vaidmenį bei potencijas nūdieniame kultūros ir apskritai žmogiškosios veiklos kontekste. Pradėjusios gyvuoti dar 1984 metais Prancūzijoje, daugiau nei du dešimtmečius „Europos paveldo dienos" kasmet tradiciškai kviečia visus besidominčius, o ypač jaunimą, dalyvauti renginiuose, ekskursijose ir tikisi įkvėpti daugiau susidomėjimo ir aspiracijų pažinti savo ir kitų, dabar tikrai atvirų ir lengvai pasiekiamų, Europos šalių kultūros istoriją.

Savivaldybėms bei kitoms atsakingoms organizacijoms kultūros paveldo vertės atskleidimas, šio paveldo puoselėjimas ir kūrybingas panaudojimas tampa svarbiu turizmo plėtros svertu. Tikimės, kad Europos paveldo dienų renginiai prisidės prie miestų ir kaimų kultūros paveldo aktualizavimo Lietuvos mastu, be to, padės išradingiau integruoti jį į Europos kultūrinio paveldo informacinius srautus bei skatinti kultūrinį turizmą. Tačiau svarbiausias Europos kultūros dienų tikslas, nes tik pasiekę jo, priartėsime ir prie kitų, yra nepaliaujamai budinti istorijos negandų nutrintą istorinę-kultūrinę savimonę ir atstatyti gyvą, suinteresuotą ryšį su tuo, ką vadiname kultūriniu paveldu, - šimtmečiais čia gyvenusių ir kūrusių žmonių - mūsų protėvių - įvairialypės veiklos tikruoju palikimu, kuris mūsų kraštą daro tokį, koks jis yra.

Kultūrinis turizmas, kaip ir muzikos ar knygų leidyba, yra ekonomikos sritis, kur pelnas yra esminis faktorius, svarbu ir galimybė kurti darbo vietas, todėl galima suprasti naujųjų Europos Sąjungos valstybių - narių lūkesčius. Kiekviena jų siekia atskleisti savo kultūrinę įvairovę, lemiančią kultūrinio turizmo kryptis ir maršrutus. Prie to dar turėtume pridėti ir aktyvų europietiška pilietiškumą bei mokėjimą dalintis, gautą iš bendros praeities, kurią keli pasauliniai, regioniniai karai ar totalitariniai režimai buvo beiškreipią ar net beištriną. Mums Europą iš tiesų dar reikia atrasti iš naujo. Visa tai, ką gali mums parodyti tos šalys, kuriose mes negalėjome lankytis ištisus dešimtmečius, yra dalis mūsų bendro kultūros paveldo, nuo kurio buvome dirbtinai atkirsti. Nereikia menotyrininko diplomo, kad atpažintume Italijos renesanso grakštumą ir darną, baroko didybę savo statinių ir aikščių proporcijose, didingam bažnyčių fasadų bangavime. Ar ne tokia pati vaizduotė įkvėpė Europos gotikinių katedrų kapitelių meistrus ir mūsų geriausius kryžiadirbius? Nors net elito viršūnių susitikimų metu buvo kalbėta apie nusivylimą Europos idėja tam tikrais aspektais, kasdien vis labiau įsitikiname, kad kultūrinis turizmas ir viena iš jo sudedamųjų dalių - Kultūros keliai, kuriuos Europos Taryba pradėjo rengti nuo 1987 metų - priešingai, kelia susižavėjimą Europos idėja.

Kalbant apie kultūrinį turizmą, svarbiausia yra atrasti Lietuvą sau patiems: suvokti ir priimti savąją tapatybę kartu su šalies autentiškaja kultūra, miestais ir jų senąja architektūra, dvarais ir istoriniais parkais, iš naujo atrasti tik mums būdingą Lietuvos kraštovaizdį ir įtvirtinti šią savastį bendrame Europos kontekste.

Pasaulinės turizmo organizacijos analizės duomenimis, per ateinančius 10 - 20 metų keisis pagrindinių turizmo srautų Europoje kryptys. Iš pietų Europos jos pasuks į šiaurinę jos dalį, vis daugiau turistų rinksis Baltijos jūros regiono šalis. Kokius iššūkius mūsų šaliai ir mūsų kultūros paveldui žada šios permainos? Ar mes tikrai pasirengę priimti turistus Lietuvoje? Ar turime modernią, daug - ir ne tik darbo reikalais - keliaujančiam žmogui patrauklią turizmo infrastruktūrą? Ar profesionaliai atskleidžiame mūsų kultūros paveldo vertes? Ar jau esame parengę kultūros kelių po Lietuvos regionus programas? Šie ir kiti klausimai bus gvildenami 2005 m. rugsėjo 15 - spalio 2 d. vyksiančių Europos paveldo dienų „Europa, bendras paveldas. Kultūros vertybės ir kultūrinis turizmas" metu.

Visi "Europos paveldo dienų" renginiai yra nemokami. Maloniai kviečiame dalyvauti!

Spausdinimo versija