-
2017 - 08 - 31
300 gyvenimo metų Kėdainiuose – trumpa štetlo istorija
Žydai Kėdainiuose pradėjo kurtis XVII a. pradžioje. 1627 metais buvo leista į Kėdainius nevaržomai atvykti ir iš jų išvykti gyventojams iš kitų LDK bei Lenkijos miestų, o jų tarpe ir „doriems, gero elgesio žydams“. Žydai mieste buvo pavaldūs dvaro, o ne miesto magistrato jurisdikcijai.
Plačiau -
2017 - 08 - 31
Europos šalyse pristatoma paroda atidaroma ir Vilniaus geležinkelio stotyje
Šiais metais Europos žydų kultūros dienos visoje šį renginį organizuojančioje Europoje suburtos bendradarbiaujant ir su Nacionaline Izraelio biblioteka. Bibliotekos misija yra rinkti, saugoti ir dalintis su visuomene žydų paveldo ir kultūros lobynais, pasakoti žydų diasporos istoriją visam pasauliui.
Plačiau -
2017 - 08 - 31
Trumpa Kupiškio žydų bendruomenės istorija
Žydų tautybės gyventojai Lietuvoje suvaidino svarbų vaidmenį ekonomikos ir kultūros vystymosi procese ir įtakojo vietos bendruomenės veiklą. XVIII amžiuje žydai (daugiausia prekybininkai ir amatininkai) sudarė žymią miestų ir miestelių gyventojų dalį. Nėra tikslių duomenų, kada Kupiškyje apsigyveno žydai. Manoma, kad apie XVII amžiaus vidurį. 1682 metais Mikalojus Pacas leido jiems statytis maldos namus, kurie rašytiniuose šaltiniuose minimi 1722 metais.
Plačiau -
2017 - 08 - 29
Kviečiame į Europos žydų kultūros dienų renginius Lietuvoje!
Pikeliai ir Švėkšna, Šeduva ir Vilnius, Alytus ir Darbėnai, Jonava ir Kelmė, Želva, Ukmergė, Kaunas, Joniškis, Kėdainiai, Jurbarkas, Klaipėda, Molėtai, Pandėlys, Šiauliai, Kupiškis, Zarasai, Pasvalys, Šilalė, Kretinga ir, žinoma, šių metų Europos žydų kultūros dienų renginius oficialiai atidarantis Pakruojis rugsėjo 1-5 dienomis visus norinčius kviečia pakeliauti laiku ir su pagalbininkais pažinti žydų diasporos tradicijų sergėtojus – štetlus ir jų kultūrą.
Plačiau -
2017 - 08 - 23
Štetlai Lietuvoje. Pamiršti diasporos tradicijų liudytojai
Malát, Kúpeshok, Zósle, Ólkenik, Svintsyan, Shádov, Gruzd – tai yra tik maža dalis ir šiandieną egzistuojančių Lietuvos miestelių, kuriuose iki Holokausto gyveno skaitlingos žydų bendruomenės, kartais sudariusios ir daugiau negu pusę visų miestelio gyventojų. Ir nors tarpukariu didžioji žydų dalis gyveno laikinojoje sostinėje Kaune bei keliuose kituose didžiuosiuose miestuose, bent keli šimtai įvairaus dydžio litvakų bendruomenių kūrė įdomų, visavertį ir unikalų gyvenimą miesteliuose, kuriuos vadiname štetlais.
Plačiau