Titulinis
Žvilgsnis į Lietuvą

Lietuvos atgimimo simboliu tapusi vieta: garsėjo šveicariškais sūriais ir eikliais žirgais

Atrodo, kad Gelgaudiškio dvaras mena visą Sūduvos krašto istorijos dramą. Ne tik todėl, jog ši vieta buvo įkurta dėka Žalgirio pergalės ar dėl to, kad šį dvarą puoselėjo aibė didžių LDK giminių iki pat pirmosios Lietuvos Respublikos laikų. Šis dvaras ir dabar yra Lietuvos atgimimo simbolis.
 
Daugiau nei pusę tūkstantmečio siekiančio miestelio gyventojai stojo už dvaro išsaugojimą. Gelgaudiškio dvaro sodyba, kuri buvo apleista po 1979 m. įvykusio gaisro sparčiai nyko. 2000 m., kilus Gelgaudiškio bendruomenės iniciatyvai, dvaro rūmai pagaliau buvo pradėti restauruoti.
 
Miestelio bendruomenė susibūrusi į bendruomenės centrą „Atgaiva“ nuo 2003 m. pradžios ėmėsi iniciatyvos rengti planus dėl dvaro sodybos išsaugojimo ir panaudojimo bendruomenės poreikiams. Nepaisant bendruomenės iniciatyvumo, Gelgaudiškio simbolis vis tiek buvo rengiamas privatizacijai. 2006 m. Gelgaudiškio bendruomenės surengė mažą referendumą dėl dvaro įsisavinimo. Tik 2010 m. Šakių rajono savivaldybei tapus pastato savininku Gelgaudiškio bendruomenė tapo visaverčiu pastato šeimininku. Šiandien Gelgaudiškio dvaras ir parkas yra gausiai lankomas Sūduvos krašto perlas. Gelgaudiškio bendruomenė susigrąžino savo ilgaamžę ir turtingą istoriją.

Visas straipsnis: 
http://www.delfi.lt/multimedija/zvilgsnis-i-lietuva/lietuvos-atgimimo-simboliu-tapusi-vieta-garsejo-sveicariskais-suriais-ir-eikliais-zirgais.d?id=73331396

 
Šešupės euroregiono turizmo informacijos centro nuotr.


*****
 
"Žvilgnis į Lietuvą" - ilgalaikė rubrika DELFI.lt tinklalapyje, kurioje kiekvieną savaitę rasite kultūros paveldo objektų vertės istorijas. Rubriką globoja Kultūros paveldo departamentas ir VĮ „Lietuvos paminklai“.
 
 Ar žinome, kodėl Lietuva mums yra brangi? Kiek daug per Nepriklausomybės periodą buvo įdėta pastangų, atstatant mūsų kultūros paveldą, ir kiek menkai sugebėjome įsisavinti to paveldo dvasinę vertę. Tėvynės pažinimo siekinys – tai savo tapatumo pažinimas ir aktualios piliečio savivertės tvirtinimas.

„Žvilgsnis į Lietuvą“ projekto tikslas – padėti kiekvienam atrasti nelygstamą savos kultūros paveldo vertę, pažvelgti gilesniu žvilgsniu į unikalias Lietuvos vietas bei jų istoriją, tuo pat metu ─ ir į Lietuvos tapatybę.

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas