Titulinis
Žvilgsnis į Lietuvą

Išskirtinis statinys Žemaitijoje: sunku patikėti, kad tai – senas ąžuolas

Žemaitijoje iki šiol gyvuoja graži tradicija – dovanoti Bijotų ąžuolų giles. Žmonės tiki, kad jose slypi per šimtmečius sukaupta regiono ir visos Lietuvos dvasinė stiprybė. Šio tikėjimo pradžia yra 1812 m., kuomet žemaičių ir lietuvių rašytojas, etnografas, teisininkas ir dvarininkas Dionizas Poška (1760–1831 m.) ąžuole įkūrė senienų muziejų, - rašo Delfi.lt rubrikoje "Žvilgsnis į Lietuvą".
 
Žingeidaus ir darbštaus praeities puoselėtojo D. Poškos veiklos dėka Bijotai tapo traukos centru ir tikru lietuvybės židiniu. Poškų-Paškevičių giminei priklausęs Bijotų dvaras (Šilalės raj.) minimas jau XVI a. Tik anuomet jis vadintas Bardžių (Barzdžių-Mikniškių) dvaru. 1558 m. dvarelį pasidalijo dvi seserys. Beatai Paškevičienei atiteko Bardžiai, kurią užsispyrėliai žemaičiai „Bijata“ vadino. Todėl dvarui ir prigijo naujasis pavadinimas – „Bijotai“. Būtent bajoras D. Poška, dvare gyvenęs ir lietuviškos dvasios pasaulį kūręs iki pat savo mirties, yra įsimintiniausias ir reikšmingiausias Bijotų savininkas per visą jo gyvavimo laikotarpį.
 

Ketverius metus trukęs bendradarbiavimas su Lietuvos nacionaliniu muziejumi (Lietuvos nacionalinis muziejus (National Museum of Lithuania), Kultūros paveldo departamentu prie Kultūros ministerijos, iniciatyviais kraštiečiais ir kitomis įstaigomis padėjo Bijotų dvarvietei ir Baubliams vėl tapti vietos bendruomenės traukos centru, Žemaitijos ir Lietuvos istorijos saugotoju, užsienio turistų lankoma vieta.

 

Visas straipsnis

 

http://www.delfi.lt/multimedija/zvilgsnis-i-lietuva/isskirtinis-statinys-zemaitijoje-sunku-patiketi-kad-tai-senas-azuolas.d?id=73675002

 

*****

"Žvilgnis į Lietuvą" - ilgalaikė rubrika DELFI.lt tinklalapyje, kurioje kiekvieną savaitę rasite kultūros paveldo objektų vertės istorijas. Rubriką globoja Kultūros paveldo departamentas ir VĮ „Lietuvos paminklai“.

 

 Ar žinome, kodėl Lietuva mums yra brangi? Kiek daug per Nepriklausomybės periodą buvo įdėta pastangų, atstatant mūsų kultūros paveldą, ir kiek menkai sugebėjome įsisavinti to paveldo dvasinę vertę. Tėvynės pažinimo siekinys – tai savo tapatumo pažinimas ir aktualios piliečio savivertės tvirtinimas.


„Žvilgsnis į Lietuvą“ projekto tikslas – padėti kiekvienam atrasti nelygstamą savos kultūros paveldo vertę, pažvelgti gilesniu žvilgsniu į unikalias Lietuvos vietas bei jų istoriją, tuo pat metu ─ ir į Lietuvos tapatybę.

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas