Titulinis
Žvilgsnis į Lietuvą

Intriguojanti Kairėnų dvaro istorija - Delfi.lt rubrikoje "Žvilgsnis į Lietuvą"

Apsilankius Kairėnų dvarvietėje, širdyje sukyla la dolce vita jausmas, o protas judrinasi minčių fiesta, - rašo Mindaugas Kazimieraitis DELFI.ltrubrikoje "Žvilgnis į Lietuvą". Šioje vietoje stūkso angliškasis parkas. Būtent tokią kraštovaizdinę angliško tipo fiestą ir sumanė Dorotėja Lopacinska, J. M. A. Lopacinskio, Kairėnų dvarą valdžiusio nuo 1817 m., žmona.
 
Dorotėjos dėka Kairėnų parkas tapo romantiškojo būvio vieta: su tvenkinių sistema, vasaros teatro paviljonu, pavėsine tvenkinio saloje, barokine koplytėle, fontano baseinėliu, gėlių kalneliu ir kt. XIX a. pradžioje žymus autoritetas Kairėnų dvaro parką įvertino kaip vieną iš penkių geriausių šio stiliaus pavyzdžių visoje buvusios LDK teritorijoje.
 
Lopacinskiai Kairėnų dvarą kūrė vos šimtmetį. Tačiau jų sukurtas genius loci (vietos išskirtinumas, dvasia), pragyvenęs negandas, nepagarbius perėjūnus ir vėl sužydėjo dėl VU botanikų (Vilniaus universiteto botanikos sodas) šviesių širdžių ir kruopščių rankų.
 
1759 m, Kairėnus įsigijo tuo metu Lopacinskių giminės atstovas kunigas J. D. Lopacinskis, būsimas žemaičių vyskupas. Pastarojo būta gero žmogaus ir gero vyskupo, nusipelniusio net mūsų akimis iškiliausio žemaičių vyskupo Motiejaus Valančiaus pagiriamojo žodžio. Taip su šiuo geru žmogumi prasidėjo pati poetiškiausia Kairėnų istorijos dalis. Naujuose rūmuose buvo didelė biblioteka (apie 7 000 knygų buvo padovanota Vilniaus mokslo bičiulių draugijos bibliotekai), mėgėjų teatras ir net orkestras. Kairėnai tapo vienu šauniausiu Vilniaus gyvenimo centru.
 
Visas straipsnis:
 
http://www.delfi.lt/multimedija/zvilgsnis-i-lietuva/intriguojanti-kairenu-dvaro-istorija-nuo-meiles-sodo-iki-nezaboto-sovietu-ziaurumo-ir-psichiatrijos-ligonines.d?id=71845684
 
***

"Žvilgnis į Lietuvą" - nauja ilgalaikė rubrika DELFI.lt tinklalapyje, kurioje kiekvieną savaitę rasite kultūros paveldo objektų vertės istorijas. Rubriką globoja Kultūros paveldo departamentas ir VĮ „Lietuvos paminklai“.  

 

Ar žinome, kodėl Lietuva mums yra brangi? Kiek daug per Nepriklausomybės periodą buvo įdėta pastangų, atstatant mūsų kultūros paveldą, ir kiek menkai sugebėjome įsisavinti to paveldo dvasinę vertę. Tėvynės pažinimo siekinys – tai savo tapatumo pažinimas ir aktualios piliečio savivertės tvirtinimas.  
 
 
„Žvilgsnis į Lietuvą“ projekto tikslas – padėti kiekvienam atrasti nelygstamą savos kultūros paveldo vertę, pažvelgti gilesniu žvilgsniu į unikalias Lietuvos vietas bei jų istoriją, tuo pat metu ─ ir į Lietuvos tapatybę.

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas