Titulinis
Žvilgsnis į Lietuvą

Biržų tvirtovė vėl tapo lietuvybės bastionu

"Nuskubėjau tiesiai į atstatytus centrinius renesansinio stiliaus Biržų pilies rūmus. Dabar čia įsikūręs Biržų krašto muziejus "Sėla" Radvilų dvasią skleidžia nuostabiomis ekspozicijomis, edukacinėmis programomis ir kitomis muziejinėmis bei kultūrinėmis veiklomis. Viena jų – įspūdinga ekspozicija 3D formatu apie 1704 m. švedų puolimą. Ši animuota ekspozicija nukelia lankytoją į įvaizdintą XVIII a. Biržų pilį ir miestą", - rašo mindaugas Kazimieraitis Delfi.lt rubrikoje "Žvilgsnis į Lietuvą".
 
Biržų pilis, didžiulė ir galinga (renesansinio, vėliau nuo XVII a. vidurio – olandiškojo tipo) bastioninė tvirtovė, buvo šiaurinės Lietuvos fortifikacinės sistemos strateginis centras, iš kurio ne kartą LDK etmonai vadovavo LDK kariuomenės veiksmams Livonijoje. Tvirtovės apsaugai pirmą kartą Lietuvoje buvo užtvenkta dviejų upių santaka ir suformuotas dirbtinis Širvenos ežeras. Biržų pilies arsenalas buvo reikšmingas ne tik regiono gynybai, bet ir kaip visos LDK kariuomenės ginkluotės rezervinė bazė Livonijos prieigose. XVII a. pirmoje pusėje Biržų pilis karybos atžvilgiu buvo pažangiausia LDK ir viena pažangiausių Abiejų Tautų Respublikos tvirtovių.
 
Radvilos yra didingos Lietuvos istorijos dalis ir kūrėjai. Niekas ir niekada nesugebėjo ištrinti Radvilų – šio miesto įkūrėjų ir valdytojų (1455–1811) – iš biržiečių širdžių. Lygiai taip pat įkvepia ir radviliškas Biržų žmonių ryžtas, kurio dėka Biržų tvirtovė buvo atstatyta ir vėl tapo lietuvybės bastionu.
 
Visas straipsnis
http://www.delfi.lt/multimedija/zvilgsnis-i-lietuva/tris-muskietininkus-primenanti-istorija-lietuvis-kurio-rusai-bijojo-kaip-didziausio-siaubo.d?id=71870788
***
"Žvilgnis į Lietuvą" - nauja ilgalaikė rubrika DELFI.lt tinklalapyje, kurioje kiekvieną savaitę rasite kultūros paveldo objektų vertės istorijas. Rubriką globoja Kultūros paveldo departamentas ir VĮ „Lietuvos paminklai“. 
 
Ar žinome, kodėl Lietuva mums yra brangi? Kiek daug per Nepriklausomybės periodą buvo įdėta pastangų, atstatant mūsų kultūros paveldą, ir kiek menkai sugebėjome įsisavinti to paveldo dvasinę vertę. Tėvynės pažinimo siekinys – tai savo tapatumo pažinimas ir aktualios piliečio savivertės tvirtinimas.   
 
„Žvilgsnis į Lietuvą“ projekto tikslas – padėti kiekvienam atrasti nelygstamą savos kultūros paveldo vertę, pažvelgti gilesniu žvilgsniu į unikalias Lietuvos vietas bei jų istoriją, tuo pat metu ─ ir į Lietuvos tapatybę.

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas